Nebudeme říkat "my to říkali", ale online je zkrátka realita dneška a jdou v něm dělat věci, o kterých jsme si to ještě nedávno nemysleli. A jsou to velké věci (třeba učení), jsou to i maličkosti (třeba online hraní).

Jsme velcí příznivci otevřené soutěže soukromých subjektů, ať jde o cokoli. Na druhou stranu může být výhodné mít někdy jistotu dlouhodobou.

Fantasy pohádka, co se natáčela taky na Šumpersku, dost v Zámeckém resortu Sobotín, to měla s premiérou dost složité. A vlastně lockdown se podepsal i na promítání v kinech.

Pojďte se chvíli dívat na koronavirus jako vědci, jako lékaři, jako epidemiologové, imunologové, vakcinologové..., jako odborníci, kteří když mluví o nebezpečnosti současné pandemie, se nemusí ohlížet na to zbylé, co se vám vedle plnících se nemocnic ve státě děje, od zavřených škol, obchodů a restaurací, přes kolabující sociální služby, až po...

Pomyslnou třešinkou na dortu ve sjednocování komunikace by se mělo stát nové logo Jeseníků, o jehož grafický návrh se právě rozběhla soutěž. A protože víme, že mezi fanoušky positivSU je nemálo kreativních lidí, dovolujeme si vás do výběrka pozvat.

Jak je tu s námi koronavirus, mnoho lidí řeší o dost víc své zdraví. Je to bezva, my co žijeme v jednom z nejzelenějších okresů České republiky, máme výhodu oproti lidem z velkých měst, typicky ze sídlišť. Přesněji řečeno tu výhodu mají děti.

I kdybychom sebevíc chtěli, nemůžeme vám přinést pozitivnější zprávu než tu, že v minulém roce se v porodnici šumperské nemocnice narodilo 880 dětí. 880 nových životů, které budou (snad) ve většině případů psát budoucnost tohoto regionu.

Všichni tak nějak vnitřně cítíme, že kultura je zbytná věc, tedy pokud se bojíte o práci, pokud vaše děti nechodí do školy, pokud máte omezený pohyb, nejsou otevřeny všechny obchody... To pak moc nemáte myšlenky na divadlo, kino, koncerty a jiná společenská setkání. Jenže nepodceňujme vliv kultury na naše životy, je to důležitý sociální kontakt, co...

Úplně v klidu zůstaňte v relaxačním módu, positivSU vás dnes nebude nutit k žádným mentálním výkonům, stále žhavíme motory na ostrý start v pondělí 4. ledna ;-)

Jak je řeč o produkci odpadu, záleží dosti na interpretaci dat, jestli jsme na tom dobře nebo špatně. My jsme si vypůjčili informace od Deník.cz, který přišel se zprávou, že Olomoucký kraj je nejpilnější v třídění odpadu. Skvělá zpráva, jenže.
Ano, je to pozitivní zpráva, že lidé žijící v okrese Šumperk pomáhají tomu, že za celý kraj vyseparujeme 79...

Dobře, dva dny po Vánocích dávat tip na knihu je trochu mimo, ale na druhou stranu vám nic a nikdo nebrání, naběhnout do knihkupectví... až to půjde :-(
Rychlebské hory a podhůří v proměnách staletí je dílo, které dost možná zboří jeden velký mýtus, že Rychlebské hory jsou nejopuštěnější hory v zemi. Nebo jinak, dneska to tak možná je,...

Nikdy bychom od sebe nečekali, že vám budeme dávat takové doporučení, ale když ona se podstatná část roku odehrála v dosti podivném režimu, jemuž kromě obav o zdraví, o práci a o příjmy, dominovalo slovo ONLINE.
Tipujeme, že nákup dárků u vás proběhl hodně online, což je škoda vůči místním kamenným obchodům, nicméně doufáme, že to bylo to poslední...

Vždycky v polovině prosince se mění (spíše aktualizují) jízdní řády a Šumpersko každoročně trne, jestli zůstane zachován rozsah spojů. Blbý, na to že vlak je doprava budoucnosti, nefandíte-li Muskovu hyperloopu ;-)
Nestojí to samozřejmě jenom na Českých drahách, dopravu v našem okrese si u nich objednává Olomoucký kraj (Koordinátor Integrovaného...

V lecčems by Svazek obcí údolí Desné mohl být laboratoří a zdrojem inspirace pro jiná místa po Česku, kde se nabízí koordinovaná spolupráce jako efektivní způsob rozvoje regionu. Všichni ví, že velkým soustem je pro Svazek provozování železnice Desná. Na jejím počátku byly povodně v roce 1997, které docela bezprecedentně spojily obce zasažené...

Nejen firemní i státní, krajské a obecní finance schytávají ránu za ranou, jak nejede česká ekonomika na plný výkon, stát vybírá méně peněz na daních, a tím méně peněz posílá do regionů. A Olomoucký kraj je pro okres Šumperk významný přerozdělovač.
Hejtmanství sestavilo rozpočet, v němž se muselo popasovat s propadem daňových příjmů asi o 800...

10 dnů před Štědrým dnem je dobrý čas i pro positivSU, začít trochu více mluvit o Vánocích. Pro většinu z nás jsou to nejkrásnější dny v roce. Mimo jiné proto, že náměstí a návsi jsou vyzdobeny, nasvíceny a na jeden měsíc v roce jim dominuje vánoční strom.
Hledá se ten nejhezčí. Vždycky to bude subjektivní, vždyť krásné jsou všechny...

Překvapilo nás, kolik peněz stojí nová sněžná rolba, na druhou stranu jde o stroj pracující v extrémních podmínkách, tak co se divíme. Mikroregion Jesenicko, co má spolu s 'Jeseníky - sdružení cestovního ruchu' v gesci výrobu běžkařských stop, si udělal radost. Co sobě, hlavně návštěvníkům Jeseníků.
Naše hory dostávají na zimu novou rolbu značky...

Zpravodajství z Krajského úřadu Olomouc už bychom klidně mohli nazvat 'hlášení pro starosty okresu Šumperk'. Dnes doporučujeme nastražit uši těm z venkova, což je vlastně většina ;-)
Olomoucký kraj rýsuje rozpočet na rok '21, do Programu obnovy venkova nalil 40 milionů korun. O ty se budou ucházet obce z celého kraje, starostky a starostové...

Odpady a voda, dvě dost zásadní oblasti, jež spočívají na bedrech samospráv. Legislativa zpřísňuje, přitvrzují se limity, máme tady klimatickou změnu... zodpovědní zastupitelé se připravují a konají.
To, že 28 obcí a měst na Šumpersku a Zábřežsku vzalo na svá bedra provozování vodovodů a kanalizací bylo důležité a nese to první ovoce. Vlastně už...

Můžete oponovat, že na positivSU neopěvujeme vznik kamenných prodejen potravin, tedy pokud se to netýká těch lokálních, těm na positivSU vždycky rádi zafandíme. Fakt, že Šumperk a Zábřeh se svým okolím dostali potravinový e-shop, je pro nás trochu jiná věc. Je to důkaz, že se náš region stává zajímavým i pro tenhle online segment, a hlavně že lidé...

Následující řádky nejsou o bouchání šampaňského a ohňostroji, tak dobře na tom dle Protiepidemického systému PES nejsme, dopřát si však můžeme dílčí restarty některých byznysů. A protože zlepšení je křehké, není to na velké juchání.
Víme ale, koho lze považovat za vítěze tohoto týdne. Určitě jsou to hospody a restaurace, do kterých se vrátili hosté....

Pokud jde o státní, krajské a městské/obecní peníze, měli bychom se připravit na poněkud hubenější léta, sekeru do rozpočtů zatnul koronavirus. I tak je potřeba vyhlížet dobré zprávy, jedna přišla z krajského úřadu starostkám a starostům šumperského okresu.
Rada Olomouckého kraje schválila investice do dopravy a do projektů zlepšujících bezpečnost...

Cítíme, že některé budoucí obory se bez dálnic obejdou, ale mnoho z nich prostě ne a nikdy ne. Průmyslová zóna v Mohelnici by mohla vyprávět, jakou alfou a omegou pro ni je česká dálniční síť. A je potřeba, aby se tato rozšiřovala.
Hezkou videovizualizaci dálnice D35 z Mohelnice na Staré Město zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic. Nepodezříváme...

Data, data a ještě jednou data. Kdo je má, je napůl vysmátý, kdo je má a umí s nimi pracovat, je king. Vlastně ne, king je až ten, který se umí podle nich řídit. Všichni podnikatelé v cestovním ruchu na Šumpersku a Zábřežsku dostávají od "mateřského" CzechTourismu do ruky zajímavý soubor informací. Díky unikátnímu propojení třech datových zdrojů se...

Ačkoli někteří vládní politici pod tlakem očekávání veřejnosti naznačují, co všechno bude před Vánocemi otevřeno, doporučujeme na to nespoléhat a před definitivním příklonem k nakupování dárků výlučně přes e-shopy pro vás máme ještě jedno řešení. Řešení, které přinese benefit vám v podobě zajištění dárku, benefit v podobě originálního lokálního...

Malá krásná místa jsou aleje a je super, že mají taky svoji republikovou soutěž. Takové stromořadí není žádná rychlokvaška, je to věc udávající danému místu ráz už mnoho, často i desítky let. Spolek Arnika už zase hledá adepty na českou 'Alej roku 2020' a okres Šumperk má v soutěži hned tři uchazeče, jeden hezčí než druhý.
Loučná nad...

Jako žíly v lidském těle rozvádí životadárnou krev, tak koleje a silnice dodávají regionům životadárný kapitál. Lidský, finanční, výrobkový... Takže pokud jsou tu snahy na vylepšování těch transportních žil, máme za to být rádi.
Páteřní silnice č. 44 'Mohelnice - Šumperk - Kouty - Jeseník - Polsko' si v posledních letech prochází sérií investic,...

Vyjmenujete dvě nejdůležitější tekutiny na světě? Zklameme vás, pivo mezi nimi není ;-) Jasně, voda a krev. Vodě se na positivSU věnujeme docela poctivě, s krví je příspěvku méně, teď to můžeme napravit a napravit to můžete hlavně vy.
Olomoucký veřejnoprávní rozhlas pořádá už několik let prospěšnou akci 'Daruj krev s Českým rozhlasem'. A protože je...