Pohledem silničářů byla letošní zima vcelku náročná a je to poznat i na stavu některých silničních úseků. Asfalt dostal zabrat hlavně u vozovek nižších tříd, proto vedení Olomouckého kraje musí reagovat - chystá na to peníze.

Dneska přinášíme více otázek než odpovědí, řeč bude o trendu, který někomu přináší radost, někomu dělá vrásky, cesta z deprese je však nasnadě - akcelerovat pozitiva, odstraňovat negativa.

Odpady, konkrétně jeho skládkování, se do budoucna pořádně prodraží, může se vyplatit určitý koordinovaný postup všech měst a obcí kraje, okres Šumperk nevyjímaje. Aspoň takhle nějak vypadala úvaha minulé reprezentace hejtmanství.

Dospěláci, pozor, potřebujeme od vás dvě minuty času, abyste se seriózně zamysleli, jestli ve věkových kategoriích dítě na základní škole, dítě na střední škole a "dítě" do třiceti let, neznáte někoho (klidně jednotlivce, klidně skupinu), kdo dělá cokoli nezištného pro společnost.

Konkrétně teď se na školách bohužel nic neděje, ale když v nich jsou žáci, ve většině těch z okresu Šumperk lze zaregistrovat nápadnou vstřícnost vůči ekologické výchově dětí, protože to jejich zodpovědnost ovlivní, jak čistou Zemi tady budeme mít za 10 20 let.

Budeme upřímní, okres Šumperk si každoročně připisuje úbytek, pokud jde o celkový počet obyvatel, ale my jsme positivSU, my se snažíme hledat i pozitiva, ve všem vidět příležitost. Vidíme ji i teď.

Ptačí hodinka je krásný projekt, který se třetí rok po sobě zajímá o počty ptáků navštěvujících v zimních měsících krmítka s potravou. I letos byla nejčastějším návštěvníkem sýkora koňadra - v měřeném období se objevila u 85 % krmítek. Cíl pořádající České společnosti ornitologické je jasný, zmapovat, jaké druhy ptáků se v Česku vyskytují a...

Tak jo, dneska vás ponoukneme k diskuzi, a to přímo nad návrhem (možná) nového loga Jeseníků. Jak jsme vás již informovali, Euroregion Praděd a Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu, kteří mají za úkol sjednotit marketingovou komunikaci krajů moravskoslezského a olomouckého, pokud jde o naše hory - Jeseníky, vypsali veřejnou soutěž o nové logo....

Svět se sune k zelenější ekonomice, tlak na vlády, aby odstavovaly tepelné elektrárny, se bude už jenom zvyšovat, nepochybně se tento trend začne propisovat i do regionů.

Je to pokaždé velmi podobné, když se realizuje nějaká větší dopravní stavba, dočasně to zhorší komfort účastníku, tedy řidičů a cestujících, podle toho, jestli jde o silnici nebo železnici. Máme pro vás tip, jak to zvládnout, ale nečekejte zázračnou radu ;-) Dívejte se až za časový horizont, kdy má být stavba dokončena. Protože teprve pak začnete...

To je naše nosné téma už od založení platformy positivSU, přispívat k nějakému zbrzdění odlivu mladé generace z regionu. Velmi bedlivě sledujeme ta čísla, která v absolutních hodnotách zůstávají za celý okres záporná, nicméně na obranu Šumperska jedna věc - pohyb lidí z venkova do větších měst je celorepublikový, ne-li celoevropský problém. Nebo...

Témata udržitelnosti a společenské zodpovědnosti jsou víc a víc frekventovaná i mezi širokou veřejností, těmi tzv. spotřebiteli. Dneska už nemusíte být žádný aktivista, abyste mohl/a i jako jednotlivec ovlivňovat jistou ekologickou zátěž, kterou vytváříte. Existuje kupa appek a webů a spolků a aktivit, dávajících nám k tomu návody či nástroje.

Zkuste si někdy třeba místo koukání na telku nebo prokrastinování s mobilem v ruce prohlédnout weby, facebooky a twittery hasičských jednotek, a to profesionálních i dobrovolných.

Netvrdíme, že reportáž České televize, kterou vám nabízíme ke shlédnutí, přinese vám, co Rejvíz fakt znáte, "28" nových informací, ale pořád platí, že tahle osada je top destinace Jesenicka, zaslouží si naši pozornost a pozornost médií. Ostatně díky Toulavé kameře k nám nepochybně přijíždějí stovky nových návštěvníků.

Deváťáci právě prožívají hodně zásadní období, zbývá jim posledních pár dnů do podání přihlášek na střední školy. V hlavách jim běží klasická dilemata typu nebude mi na internátu smutno, mám na maturitní obor, bude mě studium bavit, chtěl bych se tímhle živit...?

Olomoucký kraj chce najít a ocenit krásné, funkční či architektonicky zajímavé stavby. Do soutěžní přehlídky se mohou hlásit stavby určené k bydlení a rekreaci, stavby sloužící občanům, včetně úprav veřejných prostor, stavby dopravní a inženýrské, stavby průmyslové a vyhlášena je i kategorie pro vydařené rekonstrukce či obnovy.

Nechceme se rouhat, ale je pravda, že zimní běžkařské Jeseníky reklamu ani moc nepotřebují. Tím spíš teď v covidu, kdy se do stopy staví i mnozí vyznavači sjezdovek. Na druhou stranu reklama logicky zvyšuje prestiž lokality a ono tohoto dobrého P.R. není nikdy dost.

Nebudeme říkat "my to říkali", ale online je zkrátka realita dneška a jdou v něm dělat věci, o kterých jsme si to ještě nedávno nemysleli. A jsou to velké věci (třeba učení), jsou to i maličkosti (třeba online hraní).

Jsme velcí příznivci otevřené soutěže soukromých subjektů, ať jde o cokoli. Na druhou stranu může být výhodné mít někdy jistotu dlouhodobou.

Fantasy pohádka, co se natáčela taky na Šumpersku, dost v Zámeckém resortu Sobotín, to měla s premiérou dost složité. A vlastně lockdown se podepsal i na promítání v kinech.

Pojďte se chvíli dívat na koronavirus jako vědci, jako lékaři, jako epidemiologové, imunologové, vakcinologové..., jako odborníci, kteří když mluví o nebezpečnosti současné pandemie, se nemusí ohlížet na to zbylé, co se vám vedle plnících se nemocnic ve státě děje, od zavřených škol, obchodů a restaurací, přes kolabující sociální služby, až po...

Pomyslnou třešinkou na dortu ve sjednocování komunikace by se mělo stát nové logo Jeseníků, o jehož grafický návrh se právě rozběhla soutěž. A protože víme, že mezi fanoušky positivSU je nemálo kreativních lidí, dovolujeme si vás do výběrka pozvat.