Ideální stav, když se umí domluvit úředník s podnikatelem ;-) Díky tomu teď můžete po kulturní stránce zažívat velmi zajímavé léto v centru Mohelnice. Totiž, radnice se domluvila s Hospodou Za Starých Časů na částečné uzavírce Olomoucké ulice, co ústí na náměstí Svobody.
Po tři měsíce (červen-srpen) od 17 do 23 hodin bude ulice uzavřena, aby se na...

Tyhle přírodní katastrofy mají tendenci nám mizet ze zřetele, nejsme-li přímo v centru dění. Teď nám navíc do cesty vstoupily letní prázdniny, snadno přestaneme myslet na to, že také okres Šumperk byl zasažen nedávnými bleskovými povodněmi.
Obec Oskava to schytala, a teď je adresátem první várky peněz z povodňové sbírky zřízené Olomouckým krajem. Na...

Víte, to máte jako s pojištěním. Nikdo se do něj nehrne, protože ten benefit z něj je obtížně představitelný. A pak, když nastane nějaká lapálie, je rád, že pojišťovna plní :-)
Asi stejnou motivaci mají města budovat varovné systémy, jejich ostré nasazení je často a dlouho na úrovni teorie. Naštěstí u nás mají vedení obcí určitou zákonnou povinnost...

Pokud člověk není úplný ignorant anebo netrpí fakt velkou alergií na květiny, může mu tahle zábřežská záležitost dělat jenom radost.
Už potřetí se po celém Zábřeze hledají nejhezčí květinové výzdoby balkonů, okenních parapetů, předzahrádek, pergol a teras. V malé městské soutěži si to rozdají všichni ti, kteří si to doma nebo v práci dělají hezkým,...

My to těm Hanušovicím načítáme, my si všímáme, jak do domovského města milovaného Keprníku přichází peníze. A vůbec nevadí, že dnes nejde o peníze z radnice, ale o investici státní, konečný efekt je stejný - lepší Hanušovice.
Máme tu dvě železniční témata. Prvním je totální rekonstrukce budovy železniční stanice Hanušovice, při níž dojde ke zlepšení...

Všechno je to boj o zákazníka, ať je tím zákazníkem občan-domorodec nebo občan-turista. Nemyslete si, že jako starosta neřešíte image vaší obce/města, řešíte. Je dobře, že nejvíc o tom rozhodují činy a skutky, ale jsou pak nějaké třešinky na dortu, které umí vychylovat jazýčky na miskách vah.
Hned několik dekagramů na misku dobrého image přidala...

Město si to dalo do svých rozvojových priorit, tak na tom jeho vedení maká a připravuje pozemky pro výstavbu rodinných domů. Je to jedna z možností, jak bojovat s vylidňováním regionu, tedy modernizovat bytový fond a nabízet stavební parcely.
Koupě bývalého rekreačního střediska Krupá do vlastnictví města byla pro Staré Město pod Sněžníkem zásadní a...

Jedním ze symbolů návratu země do normálu, je také pořádání sportovních a kulturních akcí, čím větší, tím lepší :-) Zábřeh podá 18. července poměrně dobrou zprávu o pokoronavirovém restartu našeho regionu, protože v něm proběhne jubilejní 10. ročník populárního Welzlova kvadriatlonu. Ba co víc, tenhle netradiční závod spojující disciplíny jako je...

Na tomhle malém projektu jsou na potlesk hned dvě věci. Za prvé jde o chytrý počin Podniků města Šumperka (PMŠ), když na jedny webové stránky dostaly všechna šumperská sportoviště, která provozují, za druhé je skvělé, že se na realizaci webovek podílely místní subjekty.
Pojďme si říct, že tuhle kumulaci ocení jak Šumperané, tak návštěvníci města,...

Máme rádi všechna ekologická témata vážící se k okresu Šumperk, protože to vždycky vysílá pozitivní signál o společenské zodpovědnosti lidí zde žijících.
V bývalém vojenském areálu v Zábřeze od podzimu funguje společnost Technoworld patřící do skupiny ENVIROPOL, předního zpracovatel elektroodpadu v ČR. Ten tady provozuje jedno ze svých center....

Jo jo, je tu konec školního roku, tak se rozdávají diplomy a medaile a vysvědčení... S fanfárami a gratulacemi na základní školy přispěchala taky zábřežská radnice. Vyslat signál mladým občanům, že si jich jejich město váží, je dobrá investice.
Do rukou to vzal starosta Zábřeha František John, který si "na kobereček" na radnici pozval žáky zdejších...

Mluvit tento týden o škole, to se zákonitě musíme věnovat vysvědčení. Anebo ne, pokud máme zajímavější téma. A to dneska máme ;-)
Žehráme, že dětem schází zručnost, vytrácí se chuť živit se rukama..., můžeme s tím něco dělat? Můžeme s tím něco dělat. A činí se ZŠ v Loučné nad Desnou, kde během koronakrize dali dohromady dvě zbrusu nové...

Jasně, že teď to bude několik měsíců bolet všechny řidiče používající obchvat Postřelmova, protože ten bude od půlky června do 18. října v obležení techniky. Ve třech etapách na něm proběhne rozsáhlá rekonstrukce. Ale to pak bude ježdění... ;-)
Pojďme si říct, jak zásadní stavbou se po otevření v roce 2004 obchvat pro obyvatele Postřelmova stal,...

Určitě jste se jako rodiče už někdy přistihli lamentovat nad "tou dnešní mládeží"... Buďte v klidu, má to každá generace, ti starší si vždycky myslí, že ti mladší jsou horší. Pokud byste jako ti starší měli chuť ty mladší "vychovat lépe", přihlaste je do skauta. Není to z naší hlavy, ale odborníci říkají, že skauting dostává do lidí správné morální...

Pomocí různých statistik, ekonomických ukazatelů, zajímavých parametrů..., no vůbec tvrdých dat si potvrdíme, že svět, že Česko, že i Mohelnice jsou stále lepším místem pro život. Vedle toho ale máme některé neměřitelné veličiny, jako je třeba štěstí, i když už i to má svůj index.
Pocitem štěstí jsme zaplaveni pokaždé, když udělá něco pro svoji...

Olalá, svět se zbláznil, budeme říkat, pokud se za nějakých pět deset let neobjeví ve fotbalové reprezentaci nějaký odchovanec FK Šumperk. Proč? Protože o víkendu třináctiletí kluci porazili stejně starý výběr slovutné železné Sparty Praha (2:1). No, kdoví, jestli je ještě železná ;-) Ale o tomhle skalpu budou jednou šumperské kopačky vyprávět i...

Když se díváme do výsledkové listiny právě předaných Cen města, skoro to vypadá na nějaké vyhlašování po deseti letech, jak je to tam našlapané. Přitom jde o ceny za minulý rok. Je to důkaz, jak moc skvělých lidí v Šumperku máme.
Za přínos městu si cenu převzal bývalý starosta města pan Petr Krill, který se svého času zasloužil o...

Kdybyste obyvatelům Bludova řekli, že vyspělost dopravní infrastruktury je měřítkem ekonomické síly státu, zřejmě by Česko v žebříčku zemí hledali hodně nízko. Oni totiž "pohádku" o důležité stavební investici - obchvatu Bludova, slýchají už mnoho let.
Je však pravdou, že teď už jsou tomu hodně blízko, protože z 99 % byl vyřešen výkup pozemků,...

A je to zásluha občanů města, kteří vytřídili tak velké množství odpadu, že jim to přineslo výroční cenu 'Keramická popelnice'. Mimochodem podle dat obalové společnosti EKO-KOM, která soutěž pořádá, do barevných kontejnerů chodí už 73 % Čechů. Aby ne, když průměrně to má každá domácnost k třídícímu místu 91 metrů.
Z 396 zapojených měst a obcí...

Radnice má plán, jak udělat ve městě hezčím další jedno místo. V trochu zapomenutém lesoparku Cihelna by šumperští politici chtěli postupně vybudovat naučné centrum ekologie s akcentem na lokální přírodovědu. Nic takto naturálně zaměřené v Šumperku doposud nenajdete, teď by se to mohlo změnit.
V prvé řade je potřeba omladit skladbu stromů a vykácet...

Jaj, docela teď závidíme, že nejsme velitelem Jednotky sboru dobrovolných hasičů města Zábřeh. Viděli jste, jaké auto od zábřežské radnice dostali?!
Jako pojďme k tomu přistoupit seriózně, zrovna jednotka ze Zábřeha je přímo určena k zásahům u dopravních nehod a její požární obvod není vůbec malý. Je tedy logické a správné, že je tu snaha držet...

Dneska zase pěkný důkaz, jak téma zadržování vody v přírodě v našem regionu dochází k naplnění. Po celém Česku prakticky neuplyne den, kdy by se v souvislosti s vodou nezrealizovala nějaká akce, Šumpersko nezůstává pozadu.
Státní podnik Povodí Moravy finišuje s rekonstrukcí vodní nádrže Hrabišín. Do těžby nánosů z nádrže natekla investice 14 milionů...

Trend je správný - Češi stále více plní svoje spižírny a lednice lokálními výrobky, roste spotřeba bio produktů, více lidí se opravdu zajímá o to, co jí. Možná díky pandemii bude rezonovat i téma potravinové soběstačnosti.
Přesně v tomto duchu se ponese další sezóna farmářských trhů, která v Zábřeze startuje ve čtvrtek 18. května na náměstí...

Jsme rádi, že v mediálním prostoru ubývá článků a příspěvků, v nichž hraje hlavní roli slovo 'koronavirus'. To totiž dává tušit, že situace v Česku se pozvolna vrací k normálu. Dneska si však nemůžeme odpustit jednu covidovou zprávu. Ale pozitivní!
Jak mnozí víte, šumperská Veselá školka z Prievidzské ulice byla i v době koronakrize, kdy byly...

Bude znít hloupě, když řekneme, že krásu si jde za peníze koupit. Ale co jiného je chystaná oprava zábřežské Malé strany, která se v pondělí rozeběhla? Tu a tam na positivSU přineseme zprávu o tom, do čeho Zábřeh investuje, aby byl pro své obyvatele funkčnější. Teď se stavební firma Kareta pustila do modernizace širšího centra města. Asi 350 metrů...

Koronavirová opatření sehrají v nové éře plavání a vodní zábavy na Šumpersku jen epizodní roli, nicméně jejich vinou se zřejmě o něco odloží slavnostní otevření zásadně zrekonstruovaného krytého bazénu ve městě Šumperk.
Bez překvapení, s investicí asi 172 milionů korun je naprosto zřejmě, že to, co se otevře někdy na prahu léta případně později,...

Místo aby si zdejší kultura užívala 40. narozeniny svého Domu kultury Šumperk, řeší o dost jiné trable. Ty samozřejmě přinesla vládní koronavirová opatření a vedení kulturáku tak jde za vámi, za jejich publikem a návštěvníky, aby vás pozvalo na jednu unikátní událost.
I šumperský KD je součástí turné pořádaného platformou GoOut, které tvoří tzv....

Kolem šumperských Draků se teď drží pozitivní energie, chtělo by jí využít i k přijetí nabídky na postup o hokejové patro výše, do I. ligy ;-) Třeba i proto, aby se Draci přiblížili svému odchovanci Martinovi Novotnému.
Ten si svými kvalitními výkony ve vlastně už minulé, tak podivně skončené sezóně řekl ve svých jedenatřicetiletech o plnohodnotnou...

Pojďme si říct, že město jako takové toho pro podnikatele ze své vůle nemůže udělat až tak moc. Nemá na to nástroje, nemá na to peníze, nemá na to znalosti... Ta podpora může být spíše symbolická, morální řekněme.
Jak dochází k postupnému uvolňování pravidel, některé obchody otevírají, opět se nabízejí některé služby, je pro lidi problematické se o...

Češi se zase vytáhli. Šijí roušky, roznáší nákupy seniorům, rozdávají dezinfekci... anebo tisknou ochranné štíty. Tohle vypadá na velké vítězství 3D tiskáren, které asi nejsou rády, za jakých okolností se kolem nich strhla tahle pozornost, ale třeba jejich skoro masové nasazení jednou přetavíme v budoucí technologické úspěchy.
Založeno na to má...