Jsme pro bezbřehé povzbuzování Šumperska v jeho snažení stát se lepším místem pro život, ale nezaškodí si občas obstarat zpětnou vazbu od někoho nezaujatého, kdo tady nežije, nevydělává, neutrácí, nezaměstnává a tak.

Už nějakou dobu na positivSU tvrdíme, že současná míra třídění odpadu přestává stačit. Domácnosti, firmy i státní instituce čeká hodně práce, abychom společně dokázali snižovat vůbec množství vyprodukovaného odpadu a z toho, co nakonec naházíme do popelnic, aby na skládce skončilo co nejméně. Protože i to nejméně je zatím hodně.

Naštěstí nemůžeme/nechceme všichni bydlet ve městech, pro mnoho z nás je život na vesnici lepší variantou. Ostatně v okrese Šumperk je to vlastně velmi častý způsob života.

Vedle hospody druhý symbol, že obec není pouze nocležnou pro lidi dojíždějící za prací do města. Aspoň malá prodejna potravin je pro domorodce samozřejmě potřebou, a taky důkazem, že jejich vesnice žije.

Když do toho začal šlapat Elon Musk s Teslou, vypadalo to jako boj Davida s Goliášem. Když ale dnes sledujete, jak se na výrobu elektromobilů vrhají všechny tradiční automobilky a tlakem na emise třeba i Evropská unie, zdá se docela pravděpodobné, že elektromobilita je tou budoucností.

Tohle posezení před šumperskou knihovnou není jen obyčejné posezení, má jistou symboliku, protože může připomínat některé hodnoty prvního porevolučního prezidenta Václava Havla.

Tomuto velmi tleskáme! Konečně přichází někdo ze 'Severu' se sebevědomou pozvánkou/nabídkou na život tady u nás. V případě Starého Města pod Sněžníkem je to video lákající praktického lékaře. Kdo chce pochopit, jak má Šumpersko kompenzovat odliv vlastních lidí, musí si na positivSU.cz pustit tenhle spot.

Levně a ekologicky. Tak topí ve svých bytových domech a budovách obec Rapotín. Teplo do 260 domácností, školních objektů nebo do hasičské zbrojnice proudí z místní bioplynové stanice (BPS), která je největším a nejmodernějším zpracovatelem biologicky rozložitelných odpadů v kraji. Dodávky tepelné energie do obce během letošního mrazivého ledna...

Je-li pro vás jízdní kolo aspoň trochu i sportovní náčiní, pak se s námi shodnete na tom, že Šumpersko a Jeseníky jsou ke sportu zvanému cyklistika hodně příznivě nakloněny. Tedy ovšem, zima je tu dlouhá, nějaké tři měsíce v roce může ježdění na kole docela bolet, protože sníh, ale jinak?... Drapáky horského kola i galusky tzv. závodničky tady pro...

Předpokládáme, že čtenáři positivSU jsou povětšinou patrioti aktivně se zajímající o svůj kraj, své město-obec, své okolí, své sousedy... A to je dobře, vás tu potřebujeme. Kdo se zajímá, má chuť také na informace řekněme historické, pochopitelně vztahující se k vašemu místu.

Tahle doba je divná, to víme všichni, a právě v divných časech nejvíce vystupují ti, co jsou pro společnost užiteční a jichž si možná v čase hojnosti tolik nevšímáme.

Možná už nejde říkat, že je začátek roku, tedy máme nejvyšší čas se podívat na to, jaké investice by se měly odehrát v letošním roce v Šumperku. Ten musel s rozpočtovým plánem reagovat na očekávané snížení příjmů i na výdaje spojené s významnými akcemi, jež nedávno dokončil (např. bazén, autobusové nádraží). Šumperané jsou plni očekávání, je to tu...

Rozpočty obcí a měst budou letos napjatější, to se ví, o to bedlivěji musí sestavovat své rozpočty. Je dobře, když se podaří plus mínus podržet investiční tempo předchozích let, protože občané chtějí vidět, jak okolí jejich bydlišť vzkvétá.

V mnoha podobně velkých městech Česka stojí před touto otázkou, budovat umělou ledovou plochu? A když jo, tak otevřenou nebo krytou? Stejně se sebe ptají i mohelničtí politici, protože minimálně některým z nich přijde kluziště jako dobrý nápad.

Ať se o neziskovém sektoru říká cokoli, třeba když si jej berou do úst vrcholní politici, nevěřte jim všechno. Primárním a nutno říci, že funkčním posláním neziskovek je pomáhat ve společnosti. Různě. V kultuře, v sociální sféře, v oblasti sportu, ve vzdělávání či zdravotnictví...

Už asi úplně všechno bylo řečeno o novém autobusovém nádraží, které tento týden otevřelo město Šumperk. Dost významná investice rezonovala, a ještě bude rezonovat celým městem, názory na vzhled, funkčnost a koneckonců i cenu se budou různit. Naštěstí v čase zůstane to hlavní - reprezentativní prostory, které upoutají pozornost každého návštěvníka...

Asi hloupé oprašovat zprofanované heslo "V jednotě je síla.", jenomže spojenectví Mikroregionu Zábřežsko nám to heslo připomíná a tím spíš, v jak klíčovém tématu tomu tak je.

Jak první informoval Šumperský REJ, i do Šumperka dosáhla pomoc platformy Česko.Digital. Ta stojí za několika aktivitami akcelerujícími digitalalizaci České republiky, hlavně státní správy.

Zase vítaná snaha, jak vrátit život do normálu. Tou je vyhlašování Cen města 2020 v Šumperku, což je velmi tradiční anketa na přelomu roku. Pojďme se podívat, nakolik výčet nominovaných ovlivnila letošní korona.
11. prosince město Šumperk na svých stránkách spustilo hlasování, jehož se do 11. ledna můžete zúčastnit i vy. Nominováno je 10 kandidátů,...

Mohelnické náměstí Svobody zdobí nejkrásnější vánoční strom v celém Olomouckém kraji. Rozhodlo o tom hlasování čtenářů Šumperského a jesenického Deníku, který tuhle anketu každoročně vyhlašuje.
2445 hlasů, a to v konkurenci 58 městských či obecních stromů, rozhodlo o tom, že pravidelně rostlá a krásně nazdobená jedle z Mohelnice, je vůbec tím...

Je to teď častá podzimní kratochvíle, tohle komunitní sázení stromů. Kůrovcová kalamita a obecně větší osvěta nám asi ukazují, jak moc důležité je se o přírodu opravdově starat. Různých projektů na vysazování alejí a sadů a koneckonců i peněz na tohle není málo. Tady platí - čím víc, tím líp.
V Loučné nad Desnou přibylo padesát lip na louce...

Město Mohelnice, lépe řečeno některé její domácnosti byly vybrány jako respondenti rozsáhlého mezinárodního průzkumu s názvem Současná česká rodina. Jeho cílem je lépe porozumět, co se v rodinách v posledních letech změnilo, co si lidé o rodině myslí a co plánují.
S ohledem na aktuální epidemii Covid-19 bude dotazování probíhat online formou,...

Finance municipalit jsou pod obrovským tlakem, rozpočty obcí a měst budou příští rok poníženy o miliony. V tomhle kontextu je pro Zábřeh dobrou zprávou, že výpadek příjmů se skoro nedotkne investičních plánů, čili že kvalita života ve městě půjde nahoru. V zásadě jsou "na vině" dvě věci. Jednak se zde mohou spolehnout na disciplinované...

Tohle je základní obchodní poučka, že když se chcete zlepšovat, musíte se na sebe a svoji kvalitu ptát zákazníků. Bez toho nemáte šanci dělat to nejlíp. Když ne stejně, tak velmi podobně tohle platí pro 'státní sektor', my laikové do toho počítáme i obecní/městský úřad, to se rozumí.
Město Šumperk chce být kvalitnějším místem pro život a koneckonců...

Progres v oblasti péče o blízké chce udělat Zábřeh. Koronavirová opatření nám ukázala, jak moc se může hodit, být alespoň poučeným laikem, pokud jde o základní dovednosti v pomáhání lidem ve svém okolí. Každý má okolo seniora či zdravotně hendikepovaného člověka.
Charita Zábřeh spouští na podporu pečujících osob pomoc a poradenství. Zdarma!...

Tohle nejsou velké věci, ale deset malých věcí už vydá na jednu velkou. Vlastně, za 155 500 Kč už nemluvíme o malé věci.
Státní fond životního prostředí dal peníze na 21 stromů, město Zábřeh přispělo na nákup travin a keřů a zaměstnanci a žáci školy se v hodinách pracovní výchovy postarali o vyměřování a přípravu ploch k výsadbě. Bohužel,...

Každá voda jednou zteče... Tak ten Bludov se nakonec dočká! Vymodlený obchvat Bludova se začne stavět do poloviny příští roku, ale už jen přípravné stavební práce v místních vyvolávají jasný dojem, že pro jejich obec startuje nová životní etapa.
Těžká technika se pustila do likvidace náletového lesíka a rozběhly se geodetické práce, což fakticky...