To je super, když dospělácký svět umí najít a pochválit šikovné děti. Ono to totiž může výrazně přispět k tomu, že si oceněné děti přenesou tuhle svoji šikovnost i do dospělosti. A když jste dobří v něčem, co vás baví, docela pravděpodobně v tom budete i úspěšní.
Už osm let tohle řeší v Mohelnici v rámci soutěže 'Mohelnický talent'....

Město Zábřeh, vědomo si svojí spoluzodpovědnosti za rozsah a kvalitu sociálních služeb, které k životu ve městě patří, schválilo balíček dotací.
Zastupitelé na tuhle oblast hodně mysleli, a tak si Charita Zábřeh odnáší 150 tisíc korun na provoz SeniorTaxi, které tak dobře slouží lidem při cestě k lékaři či na úřad. Dalších 900 000 Kč putuje do...

Že řídit stát, respektive město/obec jako firmu nejde, už asi mnozí víme. Nebo nevíme? Firma to má v jistém smyslu jednodušší, má svůj produkt a dělá všechno (ne)možné, aby ho prodávala co nejvíc. Ale co ten stát-obec/město, starost(k)a nemá jeden "produkt" - jenom seniory nebo jenom sportovce nebo děti nebo jenom včelaře... Dobré vedení obce/města...

Chceme udržitelný Šumperk a vyřešené odpady jsou toho základním kamenem. Bereme každý jeden důkaz o tom, že město na tomhle maká.
Renomovaná nezisková organizace Arnika hledá a každoročně vyhlašuje města a obce, které jsou dost dobré ve třídění odpadu, respektive vynikají nižší než obvyklou produkcí směsných odpadů. Čím méně kilogramů skončí ve...

Nezávidíme práci tomu, kdo musel sestříhat dvouminutové profilové video Zábřeha, protože v positivSU moc dobře víme, co všechno v Zábřeze je a stojí za zmínku, co všechno se tam děje a není toho málo.
Do 120 sekund se vešlo hodně z toho, co ilustruje život v Zábřeze a vy nám slibte, že se na něj podíváte. Totiž, občany města...

Štěstí přeje připraveným a připraveny se snaží být i Podniky města Šumperka (PMŠ), tentokrát v roli vlastníka a provozovatele zimního stadionu. Že Draci aktuálně hrají druhou nejvyšší soutěž, je jen motivace navíc, ono se už nějakou dobu mluví o přístavbě šumperského zimáku.
Ano, aktuálně chybí to nejdůležitější - peníze, ale z hlediska "papírů"...

Dlouhodobě ze všech průzkumů spokojenosti lidí vychází, že nejdůležitější je pro ně dopravní infrastruktura, tak se tady chceme zaradovat za jednu docela velkou investici na severu Olomouckého kraje.
Tou je rekonstrukce silnice č. 446 mezi Hanušovicemi a Novou Seninkou, která se za 113 milionů korun odehrála v rámci česko-polského projektu, takže...

Máme rádi věci, které z malého Šumperka dělají jistým způsobem metropoli. Jen tak sypeme z rukávu, co nás napadá - kavárna Pikola, Cakir's Burger, Šumperská špajzka, poeziomat, zelené střechy na novém autobusáku... A taky všechno, co se točí kolem Šumperského okrašlovacího spolku, ten přináší opravdový závan velkoměsta.
Přijďte si v sobotu pro důkaz...

Máme rádi tyhle drobnosti, které možná jen malé skupince lidí, ale prostě zkvalitňují život. Nazvat to smart řešením není přiléhavé, smart jsou dneska věci týkající se dat a práce s nimi. Ale je to přece chytré, umožnit lidem vracet knížky do knihovny přes schránku, která je venku před budovou, že jo?
Tohle je nová služba městské knihovny, že kdo...

To jsou ta těžká rozhodování zastupitelstev v malých obcích. Hospodaříte s pár miliony, za něž musíte zajistit chod obce (chodníky, senioři, hasiči, kanalizace, škola, fotbal...), a pak stojíte před velkou investicí, kterou je těžké odmítnout a stejně tak těžké zrealizovat.
Obec Brníčko se rozhodla pustit se do velké rekonstrukce kulturního domu, s...

Hodně vysoká, a taky hodně očekávaná investice města se právě včera dočkala uvedení do ostrého provozu. Za více než 170 milionů korun byla zrealizována vlastně totální rekonstrukce krytého plaveckého bazénu a výsledek stojí za to.
Dominantou je téměř stometrový tobogan, který je navíc vyzdobený vizuálními efekty. V novém Aqua Centru Šumperk najdete...

Udržitelnost, udržitelnost, udržitelnost, hlavně pro mladou generaci dost důležité slůvko, a jestliže to s udržením generace Z v Šumperku myslíme vážně, 3x hurá za jeden eko úspěch udržitelnost podporující. He he, dobrá slovní hříčka se slovy 'udržet/udržitelnost'.
Zpracovatel elektroodpadu Asekol předložil výsledky za recyklaci vysloužilých...

Už jsme tu o tom mluvili mnohokrát, města a obce mají spíše omezenou moc nad tím, jak se daří "běžným smrtelníkům". Rozhodně jednou z důležitých rolí radnic je péče o dopravní infrastrukturu, a to je tedy zatraceně nákladná kapitola městského/obecního rozpočtu. A hodně pomalu se s tím hýbe. Povolení, projekt, peníze...
Vyhrnuté rukávy teď mají radní...

My v positivSU si myslíme, že kondici regionální ekonomiky určuje hlavně soukromý sektor, ale taky víme, že dost pro podnikatelské prostředí může dělat samospráva. Pro ni je určen srovnávací průzkum a následný žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22...

Je to běžné, že velké a bohaté korporace mají své nadační fondy nebo posílají peníze neziskovkám, jejichž prostřednictvím podporují různé sociální projekty, vzdělávací aktivity, rozvoj technologií, řeší ekologická témata či něco podobného.
Do Šumperka připutovalo 120 tisíc korun od Nadace ČEZ, konkrétně z programu 'Oranžový přechod'. V něm...

Když se starosta malé obce Radim Sršeň před asi dvěma lety poprvé nechal slyšet, že do obce dostane rychlý internet, mohlo to na někoho působit jako jakýsi rozmar. A hle, kam se společnost za tu dobu posunula, k čemu všemu je dnes internet dobrý až nezbytný? Koronakrize to všechno jen zvýraznila, kdy kdo nebyl online, měl velký problém fungovat....

Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) buď vzala dobrého proutkaře nebo, a to spíše, použila technologie, díky kterým pro Zábřeh a okolí našla nový zdroj vody. To je v době, kdy se mluví hlavně o suchu, podstavu podzemních vod apod. zcela jistě pozitivní zpráva.
Voda je strategickou surovinou a město Zábřeh se dlouhodobě snaží zajistit pro své...

Ideální stav, když se umí domluvit úředník s podnikatelem ;-) Díky tomu teď můžete po kulturní stránce zažívat velmi zajímavé léto v centru Mohelnice. Totiž, radnice se domluvila s Hospodou Za Starých Časů na částečné uzavírce Olomoucké ulice, co ústí na náměstí Svobody.
Po tři měsíce (červen-srpen) od 17 do 23 hodin bude ulice uzavřena, aby se na...

Tyhle přírodní katastrofy mají tendenci nám mizet ze zřetele, nejsme-li přímo v centru dění. Teď nám navíc do cesty vstoupily letní prázdniny, snadno přestaneme myslet na to, že také okres Šumperk byl zasažen nedávnými bleskovými povodněmi.
Obec Oskava to schytala, a teď je adresátem první várky peněz z povodňové sbírky zřízené Olomouckým krajem. Na...

Víte, to máte jako s pojištěním. Nikdo se do něj nehrne, protože ten benefit z něj je obtížně představitelný. A pak, když nastane nějaká lapálie, je rád, že pojišťovna plní :-)
Asi stejnou motivaci mají města budovat varovné systémy, jejich ostré nasazení je často a dlouho na úrovni teorie. Naštěstí u nás mají vedení obcí určitou zákonnou povinnost...

Pokud člověk není úplný ignorant anebo netrpí fakt velkou alergií na květiny, může mu tahle zábřežská záležitost dělat jenom radost.
Už potřetí se po celém Zábřeze hledají nejhezčí květinové výzdoby balkonů, okenních parapetů, předzahrádek, pergol a teras. V malé městské soutěži si to rozdají všichni ti, kteří si to doma nebo v práci dělají hezkým,...

My to těm Hanušovicím načítáme, my si všímáme, jak do domovského města milovaného Keprníku přichází peníze. A vůbec nevadí, že dnes nejde o peníze z radnice, ale o investici státní, konečný efekt je stejný - lepší Hanušovice.
Máme tu dvě železniční témata. Prvním je totální rekonstrukce budovy železniční stanice Hanušovice, při níž dojde ke zlepšení...

Všechno je to boj o zákazníka, ať je tím zákazníkem občan-domorodec nebo občan-turista. Nemyslete si, že jako starosta neřešíte image vaší obce/města, řešíte. Je dobře, že nejvíc o tom rozhodují činy a skutky, ale jsou pak nějaké třešinky na dortu, které umí vychylovat jazýčky na miskách vah.
Hned několik dekagramů na misku dobrého image přidala...

Město si to dalo do svých rozvojových priorit, tak na tom jeho vedení maká a připravuje pozemky pro výstavbu rodinných domů. Je to jedna z možností, jak bojovat s vylidňováním regionu, tedy modernizovat bytový fond a nabízet stavební parcely.
Koupě bývalého rekreačního střediska Krupá do vlastnictví města byla pro Staré Město pod Sněžníkem zásadní a...

Jedním ze symbolů návratu země do normálu, je také pořádání sportovních a kulturních akcí, čím větší, tím lepší :-) Zábřeh podá 18. července poměrně dobrou zprávu o pokoronavirovém restartu našeho regionu, protože v něm proběhne jubilejní 10. ročník populárního Welzlova kvadriatlonu. Ba co víc, tenhle netradiční závod spojující disciplíny jako je...

Na tomhle malém projektu jsou na potlesk hned dvě věci. Za prvé jde o chytrý počin Podniků města Šumperka (PMŠ), když na jedny webové stránky dostaly všechna šumperská sportoviště, která provozují, za druhé je skvělé, že se na realizaci webovek podílely místní subjekty.
Pojďme si říct, že tuhle kumulaci ocení jak Šumperané, tak návštěvníci města,...

Máme rádi všechna ekologická témata vážící se k okresu Šumperk, protože to vždycky vysílá pozitivní signál o společenské zodpovědnosti lidí zde žijících.
V bývalém vojenském areálu v Zábřeze od podzimu funguje společnost Technoworld patřící do skupiny ENVIROPOL, předního zpracovatel elektroodpadu v ČR. Ten tady provozuje jedno ze svých center....

Jo jo, je tu konec školního roku, tak se rozdávají diplomy a medaile a vysvědčení... S fanfárami a gratulacemi na základní školy přispěchala taky zábřežská radnice. Vyslat signál mladým občanům, že si jich jejich město váží, je dobrá investice.
Do rukou to vzal starosta Zábřeha František John, který si "na kobereček" na radnici pozval žáky zdejších...

Mluvit tento týden o škole, to se zákonitě musíme věnovat vysvědčení. Anebo ne, pokud máme zajímavější téma. A to dneska máme ;-)
Žehráme, že dětem schází zručnost, vytrácí se chuť živit se rukama..., můžeme s tím něco dělat? Můžeme s tím něco dělat. A činí se ZŠ v Loučné nad Desnou, kde během koronakrize dali dohromady dvě zbrusu nové...

Jasně, že teď to bude několik měsíců bolet všechny řidiče používající obchvat Postřelmova, protože ten bude od půlky června do 18. října v obležení techniky. Ve třech etapách na něm proběhne rozsáhlá rekonstrukce. Ale to pak bude ježdění... ;-)
Pojďme si říct, jak zásadní stavbou se po otevření v roce 2004 obchvat pro obyvatele Postřelmova stal,...