Zvedne Spartu Radoslav Kováč

08.02.2019

V posledních měsících zřejmě nemá lehké spaní, když se jeho klub souží na 5. příčce, daleko od titulu, navíc s notně pošramoceným sebevědomím. Radoslav Kováč, aktuálně asistent hlavního trenéra Sparty Prahy, během svojí hráčské kariéry mnohokrát prokázal velké sportovní srdce a soutěživost, což by mohly být ingredience i ve Spartě klíčové.
Radoslav byl na fotbalových trávnících zvyklý na lepší pozici, vždyť už v žákovských kategoriích (od devíti let) válel nejprve v Loučné, pak v dresu TJ Šumperk, aby před odchodem do velkého fotbalu kopal ve Velkých Losinách. Za těch asi 7 sezon se mohli všichni fotbaloví bafuňáři přesvědčit o tom, že Radek je talentovaný. Nebylo překvapením, že na střední školu už putoval na Hanou coby hráč Sigmy. Za ni poprvé okusil nejvyšší fotbalovou soutěž, nakonec to trvalo 8 roků, aby přišlo zasloužené laso ze železné Sparty, z ní pak bomba přestup za 100 milionů korun do moskevského Spartaku. Vidíte tu symboliku - Spartak Loučná nad Desnou x Sparta Praha x Spartak Moskva? ;-) Fyzicky zdatný a na hřišti poctivě pracující Radek Kováč se později stal posilou West Hamu v asi nejkvalitnější lize světa (Uvidíme, jak po brexitu.). Pak přišla švýcarská FC Basilej, kde už se tolik nedařilo, tak následoval solidní návrat do české ligy, nejprve v modrém dresu Liberce, závěr profesionální fotbalové kariéry pak v rudém dresu Sparty. Zde pověsil kopačky na hřebík po sezóně 2015/2016. I když pověsil na hřebík, jen pomyslně. I jako trenérský asistent tráví na trávníku spoustu času.
Vedle skvělé klubové dráhy toho Radoslav prožil hodně i v reprezentačním dresu. Největším úspěchem je zlato z ME jednadvacítek, počítá se účast na olympijském turnaji v Sydney (LOH 2000) a taky 30 utkání se dvěma góly v Áčku. Byl u toho, když reprezentace ČR bojovala na MS 2006 v Německu a ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku.
Ta ohlédnutí se za jeho kariérou jsou velmi příjemná, a protože co Čech, to "trenér", jistě Kováčovi kvality umí ocenit většina z nich. Speciální radost musí mít celá Loučná, celé Losiny a celý Šumperk, 3x hurá! 

Foto (zdroj): AC Sparta Praha