Zelené střechy v Šumperku a Mohelnici

29.11.2019

Když se podíváte na výhody tzv. zelených střech, je divné, že se tu doposud příliš neprosadily. Pozitiva dost jasně převažují - pohlcují prach, zachytávají vodu, ochlazují a zvlhčují okolí..., taková střecha může být dokonce zahrádkou. Ale v poslední době se to začíná měnit. Přibývá rostlinami porostlých střech na soukromých stavbách, k naší radosti se rozhýbávají i města. Máme zprávu o dvou čerstvých realizacích na Šumpersku.
Před pár dny byla uvedena v život zelená střecha na budově jídelny základní školy Mlýnská v Mohelnici, což školu stálo asi jen 250 tisíc, protože 6 a ¼ milionu korun šlo formou dotace z Ministerstva životního prostředí. V Mohelnici jde už o druhou veřejnou budovu, porostlou střechu má autobusové nádraží.
Také Šumperk reaguje na eko trend zejména se týkající záchytu dešťové vody a střechy nového autobusového nádraží budou mít místo klasické krytiny traviny a sukulenty a do země půjde velká nádrž na dešťovku. Ta bude sloužit k zavlažování okolních záhonů. Město to vyjde na 3,5 milionů korun a my bychom tomu chtěli zatleskat. Je to trendy, je to funkční a zapadá to do toho, jak se má moderně smýšlející město chovat.