Zaměřeno na regionální potravinovou soběstačnost

13.08.2020

Určitě víte, co je schopnost republiky produkovat dostatečné množství potravin pro vlastní spotřebu. Teď to bylo hodně diskutované téma v čase pandemie a má se s tím něco dělat. Proto máme malý příspěvek alespoň na místní úrovni - zaměřte se na lokální produkty.
Jde tomu naproti i Olomoucký kraj, který právě vydal aktualizovaný katalog regionální produkce. Jak je z názvu patrné, jde o přehled produktů vyrobených v našem kraji. Asi už tušíte, kam míříme. Pokud si chcete vzít k srdci slova o tolik potřebné preferenci domácích potravin před dováženými, může vám tenhle katalog napovědět, jak vaši snahu povýšit na úplné lokálno - nákup jídla a pití vyrobeného v okrese Šumperk.
Na 150 stranách elektronické i tištěné publikace najdete přes 200 tipů, za co je možné utrácet.
Za náš region vám to servírujeme podle obcí a měst, ať víte, ke komu to máte nejblíž ;-) Hanušovice: Pivovar Holba (pivo), Statek Winter (bio hovězí a skopové maso), Bušín: Farma Josef Klimeš (špekáčky), Leština: Pavel Kruš (Krušovo uzené maso), Velké Losiny: Pivovar Zlosin, Richard Jašš (Jesenický mošt), Likérka a destilerie Ullersdorf, Velkolosinské pralinky (čokoládové pralinky), R+M Všetýčkovi (slané lázeňské oplatky), Libina: Cukrářství u Sněhové trubičky (trubičky), Řeznictví uzenářství Tomáš Kappel (uzený bok), Loštice: Tvarůžková cukrárna (tvarůžkové moučníky, tvarůžková zmrzlina), Zábřeh: Via Delicia (lahůdky ve skle), Lyopotraviny (lyofilizované potraviny), Včelnex (Královská medovina), Branná: Pivovar Kolštejn (pivo), Sobotín: Pivovar Albert (pivo), Bezděkov: Levandulový statek (levandule), Hraběšice: Bee-daddy's (med, včelařské produkty), Staré Město: PROBIO (mlýnské výrobky), Staroměstské máslové trubičky (trubičky), Med Kolomý (med), Šumperk: Kávomilka (pražená káva), Dobroty sociální podnik (medovník, dýňová pomazánka), Pekařství U Radnice (farmářský chléb), Roztomilé sýry, Brníčko: Ovčí statek Brníčko (čerstvé ovčí a kravské sýry), Úsov: Úsovsko food (müsli tyčinky, ovoce), Petrov nad Desnou: Vaše pražírna (pražená káva).
Co říkáte, nedá se někdy koupit místo průmyslových potravin koupit něco s místním původem? Zmiňovaný katalog si můžete stáhnout níže.

Foto (zdroj) archiv Selská pekárna