Zábřeh pečuje o nejslavnějšího rodáka Welzla

27.10.2019

Je nám to velmi sympatické, jak je celý Zábřeh hrdý na zřejmě nejslavnějšího zdejšího rodáka Jana Eskymo Welzla. Aby ne, ten pán toho zvládl opravdu hodně. Polárník a cestovatel, náčelník Eskymáků, dobrodruh a spisovatel v jedné osobě, ostatně volná inspirace pro vznik legendární postavy Járy Cimrmana.
A město Zábřeh vysílá signál, že si váží postavy, která dala vzniknout festivalu a třeba i minipivovaru a chystá rozšíření expozice. Tu má v zábřežském muzeu zatím jenom v malém provedení a vedení města prostě chce důstojněji připomenout, co všechno Jan Velcl za svůj život zvládl. "Adaptací podkroví se výrazně zvýší prostory muzea zpřístupněné návštěvníkům, nová expozice představí Jana Eskymo Welzla v celé šíři jeho osobnosti - jako cestovatele, zlatokopa, eskymáckého náčelníka či vynálezce. Od interaktivní expozice, ve které bude zmíněna také problematika ochrany přírody polárních krajin či Welzlův literární odkaz, si slibujeme zvýšení povědomí o slavném rodákovi či zatraktivnění města pro turisty," odůvodnil investici města starosta Zábřeha František John.
Stavební úpravy vyjdou na 2,5 milionů korun a zaplatí je město Zábřeh, expozice pak bude financována Vlastivědným muzeem v Šumperku.