Zábřeh pečuje o nejslavnějšího rodáka Welzla

Je nám to velmi sympatické, jak je celý Zábřeh hrdý na zřejmě nejslavnějšího zdejšího rodáka Jana Eskymo Welzla. Aby ne, ten pán toho zvládl opravdu hodně. Polárník a cestovatel, náčelník Eskymáků, dobrodruh a spisovatel v jedné osobě, ostatně volná inspirace pro vznik legendární postavy Járy Cimrmana.
A město Zábřeh vysílá signál, že si váží postavy, která dala vzniknout festivalu a třeba i minipivovaru a chystá rozšíření expozice. Tu má v zábřežském muzeu zatím jenom v malém provedení a vedení města prostě chce důstojněji připomenout, co všechno Jan Velcl za svůj život zvládl. "Adaptací podkroví se výrazně zvýší prostory muzea zpřístupněné návštěvníkům, nová expozice představí Jana Eskymo Welzla v celé šíři jeho osobnosti - jako cestovatele, zlatokopa, eskymáckého náčelníka či vynálezce. Od interaktivní expozice, ve které bude zmíněna také problematika ochrany přírody polárních krajin či Welzlův literární odkaz, si slibujeme zvýšení povědomí o slavném rodákovi či zatraktivnění města pro turisty," odůvodnil investici města starosta Zábřeha František John.
Stavební úpravy vyjdou na 2,5 milionů korun a zaplatí je město Zábřeh, expozice pak bude financována Vlastivědným muzeem v Šumperku.