Zábřeh má skvělou hudební reprezentaci

27.06.2019

Česká republika má unikát, který občas ani sami neumíme docenit. Jsme možná jediná země světa, která disponuje tak velkou a kvalitní sítí Základních uměleckých škol. Stačí, když náš vzdělávací klenot popíšete zahraničním hudebníkům anebo když se čeští muzikanti dostanou ven do světa, každý hned fenomén českých ZUŠek pochopí.
I díky tomuhle faktu má město Zábřeh tak úžasné hudební těleso - Dechový orchestr Zábřeh. Když vystoupí v plné síle, uvidíte na pódiu hrát přes 60 lidí, které zkušenou dirigentskou rukou vede jeho zakladatel Lubomír Vepřek. Poctivá práce a tvrdý trénink drží orchestr hodně vysoko, což potvrzují časté a úspěšné účasti na hudebních festivalech a přehlídkách. Třeba letos zábřežští hudebníci vystoupí na festivale dechových hudeb v Itálii (Terts) a hlavně v srpnu už podruhé zavítají do Číny, kde absolvují dvě hraní - v Pekingu a Rizhau. Ale z jejich přítomnosti profituje i Zábřeh samotný - orchestr totiž začal pořádat velikou open-air akci Notování Zábřehem, dále dělá Hudební ples v Katolickém domě a k předvánočnímu období nesmazatelně přispívá svými adventními koncerty.
Zábřežskou uměleckou školou prošly stovky dětí, které se naučily hrát na hudební nástroje, rozvinuly své výtvarné dovednosti anebo propadly ochotnickému řemeslu. Za to ZUŠce a všem jejím učitelkám a učitelům patří veliké uznání.

Foto (zdroj): archiv Dechový orchestr Zábřeh