Vzpomínky na slavnou rapotínskou sklárnu

30.08.2019

Ne všechno úspěšné je věčné, někdy se dochovají jen příjemné vzpomínky. I ty jsou důležité, neboť se mohou kdykoli stát inspirací pro něco nového a taky úspěšného. Pokud budeme považovat vydání knihy o slavné sklárně v Rapotíně za uzavření jedné pozitivní kapitoly, můžeme se začít těšit na to, co dobrého se v Rapotíně zrodí ;-)
Obec Rapotín vydala knihu Rapotínská sklárna, kterou dal dohromady dlouholetý zaměstnanec sklárny pan František Kašík. Čtenář se v publikaci doví o spoustě mimořádných zakázek, třeba lustrech do saúdskoarabské Mekky, ohýbaném skle pro světovou výstavu Expo '58..., no zkrátka o 180leté historii fabriky, která svého času byla věhlasným podnikem Šumperska. Bohužel, v roce 2009 drsná pravidla tržní ekonomiky poslala sklárnu ke dnu, což samozřejmě zasáhlo desítky rapotínských rodin a propsalo se do celého regionu. Jenže lidstvo je houževnaté, vždy si najde nové uplatnění, i Rapotín se z toho oklepal.
Knihu doporučujeme jako povinnou četbu všem, kteří se zajímají o historii regionu, anebo hledačům inspirace zajímavým příběhem lemovaným spoustou kvalitní práce šířící slávu českého sklářství po celém světě.
Tak Rapotíne, jaké talenty tam teď máš, na jaký úspěch se můžeme těšit?