Vzorové propojení vzdělávání a byznysu, to je Prametheus

10.12.2019

Všichni odborníci říkají, že se to musí, polovina z nich tvrdí, že se to nedaří - efektivně propojovat český vzdělávací systém s českým byznys sektorem. Samozřejmě to není jednoduché nastavit správně, důležité je to zkoušet.
Velmi dobře to zkouší šumperský Dormer Pramet, kterému už čtvrtý rok funguje projekt 'Prametheus', což je slovy samotné firmy "Projekt, více méně podaná ruka, která umožní udělat z úplně nešikovnýho strojaře alespoň dobrýho a z těch lepších PANA strojaře.", což tak nějak říká vše. Firma, která si samozřejmě uvědomuje klesající zájem mladé generace o obor strojírenství, jej chce prezentovat atraktivně studentům středních a vysokých škol, ale také jejich pedagogům a profesorům, aby se tak zvýšila šance, že si Dormer Pramet bude výhledově schopen zajistit přísun dostatečného množství kvalifikovaných lidí. A že jich tahle špičková mezinárodní firma potřebuje dost a dost. Prametheus zahrnuje různá školení, webináře, exkurze, ale taky brigády a stáže, tedy všechno to, kde si na prvotřídní produkci firmy mohou lidé doslova sáhnout. Dormer Pramet však neváhá zainvestovat taky do nákupu výukových setů, pomůcek, umí půjčovat vlastní nástroje, to aby byl na školách kontakt s reálným výrobním prostředím. Všem lidem zainteresovaným v projektu Prametheus za Dormer Pramet jde upřímně o to, aby se k budoucím strojařům dostaly opravdu plnohodnotné informace o tomhle odvětví a třeba i proto jsou toho součástí i různé soutěže, jako naposledy třeba soutěž ve výrobě joja. I na něm si lze strojařinu osahat.
Nám se tohle spojení škol s důležitým hráčem svého oboru líbí a věříme, že vygeneruje alespoň desítky nových pracovních smluv nejen pro lidi ze Šumperska.