Výzkumný potenciál okresu Šumperk

28.07.2020

Je to náhoda, že druhý den po sobě se na positivSU věnujeme něčí vědecké práci, nebo to třeba ukazuje na inovační potenciál Šumperska? Ostatně tenhle okres historicky disponoval několika vědeckými pracovišti - např. v Rapotíně býval Výzkumný ústav práškové metalurgie, v Šumperku Výzkumný ústav lýkových vláken a Výzkumný a šlechtitelský ústav technických plodin a luskovin, který od privatizace zdobí název Agritec, výzkum, šlechtění a služby.
Původní ústav byl založen už roku 1942 a má za sebou mnoho úspěchů. Jedním z nich bezesporu je vyšlechtění speciálního ozimného kmínu. Ostatně to je koření Čechy hodně oblíbené. A teď jenom pro vaši představu, tenhle kmín Aprim, co je odolný vůči škůdcům, má vysoký výnos a zemědělci si před jeho zasetím mohou na poli vypěstovat ještě předplodinu, se nerodil snadno. Považte, na jeho šlechtění se začalo makat někdy v roce 1998 a až v roce 2014 vše do zdárného konce dovedl Ing. Prokop Šmirous.
Berte to jako okénko do často vysmívaného zemědělství, kam se mladí lidé zrovna nehrnou, že jsou tady i výzkumné instituce umožňují bádání, testování a šlechtění, které je určitě zábavnější než třeba kydání hnoje a ono to zemědělství se celkově bude muset digitalizovat. Však ve vědecké divizi Agritec Plant Research aktuálně makají třeba na zpracovávání vedlejších produktů z lisování semen olejnin, vývoji linií hrachu...

Foto (zdroj): Agritec, výzkum, šlechtění a služby