Výroba ručního papíru ve Velkých Losinách

04.09.2019

Cokoli, co za sebou má více než čtyřsetletou kontinuitu, zasluhuje naši pozornost. Na mysli máme ruční papírnu ve Velkých Losinách. Vám zřejmě naskočí muzeum, ale tenhle český unikát je také jedna z pěti dosud fungujících papíren v Evropě, kde vzniká jeden z nejlepších ručních papírů. A to vás možná překvapí, že i v dnešní době má po světě okolo 3 tisíc konkurentů.
Velkolosinská manufaktura vyrábí papír z bavlny a lnu nepřetržitě od konce 16. století tradičním postupem, tedy nabíráním na čerpací formy. Díky takhle dlouhé historii a praxi jde o papír skvělé kvality. Holt už mají za těch "pár" let výrobní postupy vcelku vyladěné ;-) Pro náročné zákazníky hraje klíčovou roli trvanlivost hotového papíru. Ten z Losin se nejvíce používá v malířství, restaurátorství, ale do celého světa se dostává rovněž jako exkluzivní dopisní papír. V e-shopu ruční papírny najdete mnoho výrobků, které vás odliší třeba díky svatebnímu přání, originálnímu dárku v podobě bloku a pro opravdové fajnšmejkry jsou tu vizitky tištěné na ručně vyrobený papír, ty vás na obchodní schůzce zaručeně odliší.
Chceme upřímně pochválit pokračovatele provozu ruční papírny, je to za a) velké turistické lákadlo regionu, je to za b) důkaz o technické zručnosti a podnikavém duchu lidí na Šumpersku, tak ať se daří dalších 400 let.

Foto (zdroj): Ondřej Bahula