Voda na Šumpersku v rukou místních

30.07.2020

Jako je v tom kus psychologie, nemůžeme si pomoct, ale slovo 'voda' je poslední dobou tak často skloňované, že jako obyvatel okresu Šumperk budete o něco klidnější, že kontrolu nad vodním řetězcem od dešťových kapek po kohout na umyvadle má váš pan starosta namísto zahraniční korporace. Možná to ale moc přitahujeme za vlasy :-o
Každopádně stává se skutečností, že provozování vodovodů a kanalizací na Šumpersku převezmou samy obce a města okresu. Stane se tak prostřednictvím koupě dosavadního provozovatele Šumperské provozní vodohospodářské společnosti (ŠPVS), jíž vlastnila firma Suez Water CZ. Možná trochu složitější konstrukce, ale je to prosté, dochází ke sloučení dvou rolí měst a obcí, které nejen že jsou vlastníky infrastruktury, nově budou mít na starost taky provoz vodohospodářského zařízení.
Kupní cena činí 124 milionů korun, a to včetně provozního kapitálu 27,4 mil. Kč. Mezi kupujícími panuje shoda, že tato investice nesmí vést k jakémukoli zdražení vody, proto bude kryta z budoucích dividend podniku, kdy ta se v posledních letech pohybuje kolem 18 milionů ročně.
Tohle strategické rozhodnutí všem zainteresovaným přinese určitě mnoho starostí, ale je to výzva a pro lokální politické reprezentace nepochybně i povinnost, zajistit pro svůj okres vodovody i kanalizaci, to vše s možností kontrolovat cenu klíčové suroviny.
Držíme palce, ať se podaří transakci dotáhnout, všem nám přejeme dostatek vody, bude to boj.