Včelaři okresu Šumperk pomáhají být ČR světovou velmocí

13.03.2020

Je to teď takové blbé období, které ale brzo přejde, a tak je možná ještě o trochu důležitější nechat se vystavit pozitivním zprávám.
Dneska si zatleskáme jako region přispívající k tomu, že v počtu včelstev jsme asi čtvrtí na světě. Navzdory tomu, že chovatelé řeší problémy s úhyny včel, v Česku to zdá se na velké trable alespoň pro tuhle chvíli nevypadá. Na doplňování počtu úlů se podílí na 62 tisíc včelařů starajících se o přibližně 700 tisíc včelstev.
Pokud patříte k těm, co už přínos medu pro lidský organismus pochopili, pak asi budete většinu včelařů operujících na Šumpersku znát. Těm, co med dosud objevují, přinášíme seznam prodejních míst, aspoň tedy podle mapy Českého svazu včelařů. Tak v Sobotíně dostanete med u Hany Goldové, v Libině u Jaroslava Faceka, v Mírově u Miroslava Vrány, v Rapotíně vám sklenici medu prodá Michal Kubica, v Leštině Václav Horčic, v Novém Malíně Tomáš Klein, v Šumperku Ivo Rýznar, v Dolních Studénkách Jaroslav Hamal, v Zábřeze Libor Vyhlídal, v Jestřebí Radek Pur a v Hrabenově Jakub Hampl. Dost možná je v okrese Šumperk včelařů víc. Všichni zaslouží uznání, že se chovem tohoto totálně užitečného hmyzu zabývají, hlavní přínos včel totiž není med, ale opylování.
Ještě musíme připomenout, že v Zábřeze sídli Včelnex, což je firma na pomezí mezi klasickým producentem a výzkumným pracovištěm.
Že prý na jaře se včelího bodnutí nemusí bát ani alergici, protože po zimě v sobě včela nemá jed vytvořený. Jo a ještě jednou moudro, údajně z úst Alberta Einsteina - bez včel bychom do čtyř let přestali existovat.