Úspěch žáků šumperské střední školy

06.10.2019

Propojování škol s byznysem je frekventované téma, které v naší zemi určitě není zcela zmáknuté, ale jsou projekty snažící se tenhle deficit zmenšit. Asi logicky je tomu tak na úrovni učňovského školství, kde se nejvíce potkává potřeba zaměstnavatelů s nabídkou absolventů.
Česká hlava je platforma pořádající celostátní soutěž Machři roku, v níž se utkává učňovská mládež v různých řemeslnických dovednostech. Cílem soutěže je popularizovat odborné školství u samotných dětí a jejich rodičů a připomenout jim třeba, že ti nejšikovnější elektrikáři, svářeči, truhláři, zedníci, instalatéři... jsou a budou velmi žádaným "zbožím", a tudíž dobře placenými profesemi.
Své o tom ví i dva zástupci šumperské Střední školy železniční, technické a služeb Štěpán Berka a Marián Mareček, kteří na soutěži Machři roku 2019 vybojovali stříbrné medaile mezi zámečníky. Soutěž proběhla v Praze a zástupci šumperského řemesla se zapojili do klání 60 soutěžních dvojic středoškoláků z celé ČR. Naši budoucí strojaři dostali za úkol vyrobit ocelové puzzle, s čímž si nakonec poradili jako druzí nejlepší. Školu reprezentovali ještě dva truhláři a dva elektrikáři. Ti se na stupně vítězů sice nedostali, ale rozhodně nasbírali zkušenosti, které jednou převedou do profesního života.
Pro všechny reprezentanty školy to mohou být právě ty rozdílové dovednosti, jež na soutěži nasbírali a ty je katapultují na špičku daného řemesla.

Foto (zdroj): archiv Česká hlava