Túra na Vozku s Jesenickými návraty

21.03.2020

Máte pravdu, není to plán úplně na tenhle víkend, ale uvidíte, že omezení padnou, ze zimy bude jaro a vám přijde vhod tahle reportáž 'Jesenických návratů'. V ní vás kamera zavede za jeden z mnoha vrcholů našich milovaných Jeseníků, na skalní útvar Vozka (1377 metrů nad mořem).
Start je na vlakovém nádraží v Koutech nad Desnou. Jen pár metrů od něj (směr Červenohorské sedlo) najdete turistický rozcestník, na němž se vydáte na asi 8 kilometrů dlouhou a v poslední fází výšlapu i relativně obtížnou túru. No, ten závěr poněkud strmější, ale vy to zvládnete.
Hlavní je, že jste na čerstvém vzduchu, v přírodě. Navíc začátek je velmi pohodovou vycházkou podél Hučivé Desné, kus dokonce po asfaltce. Od startu pořád po žluté turistické značce a vlastně celou cestu si užíváte hlavně krásné výhledy na některé z dominant Jeseníků, třeba na celou partii okolo Dlouhých strání. To v lese na vás čeká kochání se přírodními úkazy, třeba tzv. japonské zahrádky. Ani se nenadějete a už funíte poslední metry převýšení až do dnešního cíle, ke skalnímu útvaru Vozka. Obligátní úsměv na selfíčko, pokochat se pohledy dokola a hurá dolů. Cestou opět nezapomeňte na odměnu - skvělé obzory.
Tak teď už jen zopakovaní itineráře ve videu a sláva nazdar výletu.

Foto (zdroj): Vavrik