Tomáš Bank trenérem roku

15.02.2019

Vedle rodičů jsou právě trenéři těmi, kteří nejvíce ovlivňují to, zda naše sportovní oddíly a kluby mají dostatek sportujících dětí a mládeže a jestli je systém schopen z některých z nich vychovat medailové naděje. Na jakékoli úrovni.
Tomáš Bank je ten, co pomohl do špičky alpského lyžování svému mladšímu bráchovi Ondřejovi. Ten platí v novodobých dějinách českého lyžování za nejlepšího sjezdaře. Na tuhle úroveň Ondra došel díky svojí železné vůli, ale také koučinku bratra Tomáše. Když Ondřej Bank ukončil v roce 2016 profesionální kariéru, nezůstal jeho trenér bez práce dlouho. Do svého týmu ho nominovala česká superstar Ester Ledecká. Coby šampionka na snowboardu se rozhodla pro kombinaci prkna a lyží, cíleně si pro trénink alpského lyžování vyhlédla Tomáše. Později se přidal i Ondra.
Už za 25 měsíců tahle spolupráce přinesla šokující úspěch, kdy milovnice čokolády Ester vybojovala na zimní olympiádě zlato na snowboardu i zlato v superobřím slalomu. Tohle není náhoda a myslí si to i trenérská akademie Českého olympijského výboru, když před pár dny ocenila Tomáše Banka titulem Trenér roku 2018 (v individuálních sportech).
Klobouk dolů před Tomášovými kvalitami a úspěchy jeho svěřenců, ačkoli on by jistě utrousil něco ve smyslu "... můj úspěch závisí na kvalitě sportovce ...".

Foto (zdroj): Kateřina Šulová