Tech hub AMAVET Šumperk

06.12.2019

Kdo ze Šumperanů je aspoň trochu fanda na nové technologie, ale ne tak, že jen chce v ruce třímat nejnovější typ mobilního telefonu, tomu by se mohlo hodně líbit Centrum AMAVET - multifunkční vzdělávací a společenský prostor pro děti a mládež v Revoluční ulici.
Při pohledu na výčet aktivit vám musí přijít jako logické, že tahle budova se může stát zásadním tvůrcem technologického podhoubí, které v Šumperku vygeneruje spousty šikovných lidí, kteří se budou moci stát profesionály v oblastech robotizace, automatizace a digitalizace. Jenom pouhý výčet zájmových kroužků, projektů a vůbec všech aktivit a plánů dává tušit, že tohle je tak trochu lokální Silicon Valley junior ;-) Historická budova je prošpikována činnostmi, jako je Robo Club, učebnami mechatroniky, robotiky, laboratoří 'Bastlírna', také zde najdete na 6 sdílených pracovišť, to čemu se dneska říká cowork. Současný šéf centra Tomáš Smutný, který stojí za restartem budovy, už na verandě AMAVETu chystá elektronicko-botanickou "zahrádku", kde budou bádat a testovat dětští vědci.
Ale plány aktuálního ředitele vedou dál, chce technologický ostrov otevřít širší veřejnosti, aby se tak znásobil efekt provozovaných kroužků, instalovaných technologií, pořádaných setkání a soutěží... I pro udržitelnost a rozvoj konceptu je důležité přilákat více dětí, jejich rodiče, zapojit zdejší školy, firmy a společnými silami tak přispět ke zvýšení technologické gramotnosti, neboť budoucí profese se bez nějakých základních znalostí IT oboru zkrátka neobejdou.
Panu Smutnému držíme palce, ať se mu povede vše, co považuje za důležitou a logickou náplň vzdělávacího centra AMAVET. On sám mluví o programování, stavbě robotů, 3D tisku, hydroponii...
Komu tohle dává smysl a má děti, pošlete je tam. Komu tohle dává smysl a chce pomoci, propagujte, darujte počítače a příslušenství, nábytek... AMAVET má kapacitu 138 míst.

Foto (zdroj): archiv Centrum AMAVET