Světový plavec Jiří Šíp ze Zábřeha

03.07.2019

Kariéru sportovce dělajícího individuální sport jde rozdělit na 3 základní fáze. První je dětský-dorostenecký věk, druhá je dospělácký věk (též můžeme nazývat hlavní kariérou, často profesionální, kategorie elite), poslední fáze je "seniorský" věk (zpravidla po třicítce až do věku, kdy to tělo dovolí, kategorie masters). Odborníci na sport říkají, že nejlepší dorostenci jsou málokdy nejúspěšnější mezi dospěláky, a naopak průměrní dospěláci umí vystřelit až v pozdějším věku.
Tohle sedí na zábřežského Jiřího Šípa, jehož individuální sportem je plavání. V pětačtyřiceti dozrál jako víno, ačkoli se plavání věnuje už od 5 let. K tomu mu pomohla děsivá scéna, kdy na bazénu propad nafukovacím kruhem a div že se neutopil. Když se k tomu u malého dítěte přidaly potíže se zády, bylo o volbě sportu rozhodnuto. Plavání je dřina a Jirka dřel, vstával na tréninky v 5 hodin, za rok zvládl naplavat i 1600 kilometrů ... Akorát u něj se ta pracovitost a odhodlanost sportu holt projevila až v seniorském věku, což u plavce znamená věk 25+. To je ta pomyslná kategorie masters, v níž před pár dny vybojoval na otevřeném mistrovství světa seniorů v Řecku 5 zlatých medailí!
Asi to bude souviset i s jeho postoji k disciplíně jako takové. Miluje plavání až tak, že už přes 20 let trénuje hlavně místní děti v zábřežském bazénu. Pod rukama mu prošly všechny tři jeho děti, a i když už sport nebere jako ultra prioritu, své sny pořád má.