Světový klavírista z Loučné

15.04.2019

Je považován za jednoho z nejlepších klavírních interpretů Beethovena, Schuberta a Mozarta. Je mnoha vyznamenáními, řády a oceněními ověnčený pianista, který aktuálně žije ve Velké Británii, ale narodil se v Loučné nad Desnou.
Ve svých 88 letech patří Alfred Brendel k jednomu z nejúspěšnějších a nejslavnějších rodáků z našeho kraje. Zajímavé je, že se v roce 1931 narodil do absolutně nehudební rodiny. K hudebním nástrojům a hudbě jako takové se Brendel dostal až v jugoslávském Záhřebu, kam se rodina přestěhovala. Začal chodit na hodiny klavíru, nakonec to dotáhla až na konzervatoř ve Štýrském Hradci, když se přesunul do Rakouska. Dlouho to vypadalo, že bude hudbu i skládat, nakonec se ale zaměřil výhradně na hraní na klavír, s nímž to dotáhl hodně daleko. Absolvoval stovky hudebních koncertů po celém světě, hrál po Evropě, v Americe, Japonsku i Austrálii. Svoji geniální hru zachytil na velkém množství hudebních nosičů, dostal se i k napsání několika knih.
Že se za svůj život stihl dvakrát oženit a vychovat 4 děti, jen dokazuje jeho činorodost. Nyní žije v Londýně, píše poezii a eseje, vede kurzy... a před necelým měsícem navštívil Prahu, kde v Rudolfinu přednášel i hrál.
Ač se Loučná nepodílela na tom, jak fenomenálním klavíristou se Brendel stal, nic nám nebrání se k němu hrdě hlásit.