Světová sochařka ze Šumperka Lea Vivot

30.04.2019

Zná se se současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, potkala se s Reaganem a Clintonem, její sochy vlastní spousty světových celebrit, jako operní pěvec Placido Domingo, herec Alan Alda, politička Hilary Clinton a další.
Tahle umělkyně, kterou respektuje celý sochařský svět, se proslavila zejména svými bronzovými sochami v životní velikosti, přičemž nejčastěji jde o milenecké páry často v kontroverzních podobách, sochy rodičů a dětí, nezřídka sousoší tvoří i bronzová lavička.
Tahle Lea Vivot, původním jménem Drahomíra Hekelová, se narodila v Horní Temenici. Ve svých dvaceti letech emigrovala přes Itálii do Kanady. Zde zapustila kořeny, podruhé se provdala a porodila tři syny, leč prostřední Moris zemřel v jednom roce. Než se proslavila coby sochařka, živila se jako módní návrhářka či novinářka.
Energická dáma Vivot tvoří střídavě v Kanadě, USA a v Mexiku, ale na rodnou zemi, ani na rodné město nezapomíná, a tak se zde dočkala velkého uznání. V roce 2003 obdržela cenu Významná česká žena ve světě a v roce 2007 získala Cenu Olomouckého kraje za přínos v kultuře. Šumperk jí před deseti lety uspořádal velkolepou výstavu. Samo město se může pochlubit třemi výtvory - Radost z deště, Lavička vzkazů a Matka s dítětem.
Můžeme být hrdí na to, jakého věhlasu šumperská rodačka ve světě dosáhla.

Foto (zdroj): Město Šumperk