Superhrdina z Brníčka v České televizi

21.11.2020

Vyrostl v kulisách zříceniny hradu Brníčko, kde si jako většina tehdejších dětí hrával. Vystudoval zábřežské gymnázium, jenže plánovanou učitelskou kariéry mu překazila 1. světová válka.
Díky dějinným událostem Karel Lukas udělal úžasnou vojenskou kariéru, byl u mnoha zásadních okamžiků naší země v období první a druhé světové války. Třeba stál u zrodu opevnění budovaného v tehdejším Československu, stál jako čestná stráž u rakve T.G.Masaryka a nakonec stál proti totalitnímu režimu, jímž byl degradován a zabit.
Podle historiků byl Karel Lukas vlastenec, voják a legionář sloužící své zemi, který se po únoru 1948 stal jednou z prvních obětí nastupující vlády komunistů. O tomhle zapomenutém hrdinovi natočil pro Českou televizi skvělý dokument Jakub Tabery, který ke své práci řekl: "Karel Lukas je pro mě zapomenutým hrdinou. Jeho nekonečná láska k rodné zemi a lidem ho stála život. Je nepochopitelné, jak jsme mohli z našich nedávných dějin vymazat tak výraznou osobnost, jakou bezesporu byl. Je to hrdina všech tří odbojů, a dokonce dvojnásobný legionář - ruský a francouzský,".
Považujeme za dobré, aby si tenhle padesátiminutový dokument přehrálo celé Šumpersko, v archivu ČT jej najdete tady.

Foto (zdroj): Stanislav Solánský, Česká televize