Šumperští vodohospodáři investují i šetří

17.03.2020

Voda se stává surovinou číslo jedna, vítězem bude ten, kdo jí zachytí nejvíc a spotřebuje nejmíň. Uvidíte, jak s létem začnou klíčová slova voda a sucho okupovat šumperský mediální prostor.
Proto je fajn, že Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS), která se stará o dodávku pitné vody městu Šumperk a několika blízkým obcím, hlásí hned dvě pozitivní informace.
Za prvé jde o to, že v roce 2019 společnost investovala více než 50 milionů korun, přičemž mnoho z toho šlo do oprav kanalizace a hodně též do technologií, jako jsou kamery do kanálů, modernější čistící technika apod. Vše s cílem zvýšit komfort zákazníkům firmy.
Druhou radost nám může udělat číslo 11,3. Tolik procent tvoří ztráta pitné vody ve vodovodní síti. Jakkoli vás může to číslo zaskočit, tak vězte, že předloni to bylo procent 12 (před 30 lety to bylo 30 %), a za b) je to ve vodohospodářské branži velmi dobré (nízké) číslo. Takže ano, voda se v potrubí ztrácí, nejvíc tedy při haváriích, ale ŠPVS se daří to číslo snižovat, ačkoli obchodní ředitel Jan Havlíček naznačuje, že další pokles úniků už bude velmi obtížný, nebo chcete-li, hodně drahý.
Tak lidi, drže kohoutky pevně v rukách a neplýtvejte, voda je naše bohatství.