Šumperský Jakub Schůrek mění lékařskou diagnostiku

27.07.2020

Určitě už jste si všimli, že koronavirus světu nejen bral, ale taky dával. Citelně poskočila vpřed firemní digitalizace a větší zapojení online, velký posun zaznamenalo taky mnoho (tele)medicínských projektů.
Je úžasné, že u jednoho takového zrychlení je šumperský rodák Jakub Schůrek, vědec biomedik a taky byznysmen. Je jedním ze zakladatelů biomedicínské firmy Aiomica, která pracuje s výsledky mnohaletých bádání nad tzv. personalizovanou zdravotní péči stojící na analýze medicínských dat. Z nich půjde predikovat budoucí zdravotní stav jedince, a tedy ještě v předstihu s tím něco dělat. Chápejte to tak, že Aiomica dlouhodobě odebírá vaši krev či moč a ze zjištěných dat zkoumá, jestli se vám nezhoršují některé parametry indikující větší zdravotní problém. Trochu sci-fi, ale vlastně to dává smysl.
Jak už jsme naznačili, tuhle vlastně technologickou firmu vytáhla nahoru pandemie, protože na ni dokázala rychle zareagovat a vyvinout testovací set na covid-19. Podle všeho je tohle teprve začátek.
Jakub Schůrek ale není činný jenom v Aiomice, mj. stál u zrodu populační studie českého genomu a je aktivní v dalších několika projektech. Teď se svými parťáky hrne svůj byznys kupředu, neboť cítí potenciál k prosazení se v zahraničí, Aiomica míří do USA.
Hrdě troubíme do světa, že téhle vycházející biomedicínské hvězdě fandíme a přejeme jenom úspěchy.

Foto (zdroj): 4Medical Innovations Ostrava