Šumperský Agritec mezi dvacítkou nejinovativnějších šlechtitelů Evropy

05.05.2021

Uživit planetu možná bude jedna z největších výzev lidstva, klíč k úspěchu dost významně drží všechny možné zemědělské výzkumné ústavy, mezi nimiž má Šumperk jedno důležité zastoupení. Jde o společnost AGRITEC, jejíž divize plant research se zabývá výzkumem zemědělských plodin, v nichž jde o šlechtění rostlin tak, aby byly například odolnější proti škůdcům, kvalitnější co do výživových hodnot nebo bohatší na rozsah sklizně.

Si představte, že připravit novou odrůdu klidně trvá 15 let, šlechtitel tedy musí hodně předvídat spotřebitelské preference, aby byla šance, že jeho výzkum padne takříkajíc na úrodnou půdu. Tipnuli byste si, že jen v Evropě ročně vznikne asi 3 500 nových odrůd rostlin?! To je skoro 10 denně :-o Šumperský AGRITEC, jehož doménou výzkumu jsou hlavně konopí, len a luskoviny, se za rok 2020 dostal mezi dvacítku nejinovativnějších šlechtitelů, když se svou odrůdou lnu Agram zaujal vědecký časopis European Seed.

Agram je nová odrůda lnu se skvělými vlastnostmi, hodící se hlavně k výrobě jedlých olejů, použití ve zdravé výživě a v pekárenství. Semena agramu se pyšní příznivým obsahem nenasycených mastných kyselin a vysokým obsahem lignanů, což je předurčuje k používání právě do vysoce kvalitních olejů.

Co říkáte, potěší zpráva, že i vědci v Šumperku přispívají světovému zemědělství, že jo?

Foto (zdroj): Agritec