Šumpersko versus Praha

03.06.2019

Musíme tu toho ještě hodně odmakat, abychom ze Šumperska udělali ten pomyslný ráj na zemi a neuškodí si to čas od času připomenout. Podívali jsme se na data Českého statistického úřadu a Deníku Data a:
Měli bychom zlepšit vzdělanostní strukturu, máme zde málo vysokoškoláků. Vzdělanější společnost totiž má vyšší příjmy, protože umí vyrobit sofistikovanější produkty/poskytnou kvalitnější služby, za které zákazníci platí víc.
Už teď ale můžeme říci, že za poslední dva tři roky, co ekonomika fakt šlape, dochází k pozvolnému sbližování průměrných mezd Prahy se zbytkem země (Praha cca 39.000 Kč, Olomoucký kraj cca 28.000 Kč). Jistě, okres Šumperk je pod krajským průměrem, ale zase pražský průměr je dosti navýšen o velmi vysoké mzdy ředitelů a vyššího managementu především nadnárodních korporací majících v Praze sídla. Platy na Jesenicku rostou, jak zaměstnavatelé reagují na nedostatek lidí.
Pokud jde o ceny nájmů, tak ty jsou na Šumpersku v porovnání se zbytkem země přijatelné. Jestliže je průměrná cena měsíčního nájemného v ČR na m2 245,- Kč, pak v okrese Šumperk je to za metr čtvereční 166,- korun (Praha 304,-/m2). A kdybychom třeba porovnali, z kolika výplat si koupí třípokojový byt Pražan a obyvatel okresu Šumperk, ten ze Šumperska by bydlel ve svém určitě dříve.
A ještě jeden příměr, zkuste být v Praze důchodcem, tam je průměrný důchod 14.180,- Kč, ten v Šumperku 12.785,- Kč.
Prahu máme rádi a jsme ti poslední, kdo by chtěl vyvolávat jakoukoli nevraživost vůči metropoli. Jen bychom chtěli trochu relativizovat dojem, který Praze v porovnání se Šumperskem mnozí přisuzujeme. V náš prospěch hovoří ještě další ukazatele, jako čistota vzduchu, rozloha lesů a přírody vůbec, stav podzemních vod, bohatost komunitního života, nabídka outdoorových aktivit ... Ale neusněme na vavřínech, o to všechno se musíme starat.
Tož, na pražáky ;-)

Foto (zdroj): Jean-Paul Navarro