Šumpersko, pojď být víc bezobalové

15.07.2020

Ta (r)evoluce probublává zespodu, jak to tak někdy bývá a už teď zaslouží uznání a naši pozornost všichni, kteří u téhle změny jsou aktivní. Bavíme se tady o zákaznickém chování, o boji s velkou spotřebou obalových plastů a o snaze spotřebitelům nabídnout bezobalovou alternativu. Sledujte, jak to táhnou ekologicky nejuvědomělejší jedinci a postupně se k tomu přidávají velcí retailoví hráči.
Nezisková organizace Bezobalu pro vás spustila kalkulačku, s jejíž pomocí si dokážete po každém vašem nákupu spočítat, kolik gramů plastu jste ušetřili, pokud nakupujete do "nekonečných obalů". Typicky jde o zeleninu, ovoce a pečivo, které místo mikrotenových sáčků vložíte do svého vlastního pytlíku. Ty dnes dostanete ve všech dobrých supermarketech, nebo si je můžete vyrobit. Roušky jsme si taky šili :-). Tím, že vám kalkulačka (najdete ji zde https://kalkulacka.bezobalu.org/) po každém 'zabezpečování proviantu' nahlásí sotva pár gramů, se nenechte zmást, spočítejte si to za rok a spočítejte si to za "celý" okres Šumperk, to už budou tuny. Nám běžný nákup o sedmi sáčcích vychází na úsporu 12 gramů.
A tlak na prodejce roste, drogistické řetězce DM i Rossmann už ve velkých městech bezobalový prodej testují, tohle musí brzo dojít i do Šumperka a Zábřeha. Často i příklonem k lokálním potravinám se dají nějaké obaly ušetřit. Farmáři totiž nepraktikují velkoproducentskou praxi 'obalvobalu' (výrobek v sáčku a v celobarevné krabičce).
Komu je to málo, můžete začít chodit pro potraviny rovnou do bezobalového obchodu Šumperská špajzka anebo číhat na dávkovače se sypanými potravinami od PROBIO.
Tomuhle snažení se říká 'zero waste' a nám nezbývá než tomu fandit.