Šumpersko má možnost redukovat množství odpadů

10.02.2021

Témata udržitelnosti a společenské zodpovědnosti jsou víc a víc frekventovaná i mezi širokou veřejností, těmi tzv. spotřebiteli. Dneska už nemusíte být žádný aktivista, abyste mohl/a i jako jednotlivec ovlivňovat jistou ekologickou zátěž, kterou vytváříte. Existuje kupa appek a webů a spolků a aktivit, dávajících nám k tomu návody či nástroje.

Tak třeba 'Reduca - bezobalová mapa', vám po celém Česku ukáže na 1756 míst, na nichž nakoupíte potraviny nebo drogerii bez obalu, dokonce eviduje i nepotravinářské prodejce.

Po zazoomování na okres Šumperk jsme našli několik míst, kde můžete pořídit nákup s výjimečným pocitem, protože s vědomím, že jste ušetřili minimálně několik plastových obalů. Ruku na srdce, běžná domácnost je docela solidní plničkou žlutých kontejnerů.

Pojďme na ta konkrétní místa - všechny mlékomaty jsou eco friendly, tedy Bludov, Štíty, Zábřeh, Šumperk. A když zůstaneme v okresním městě, pošleme vás do Koloniálu u Marušky a Šumperské špajzky. Tvůrci portálu Reduca do mapy zahrnuli i obě zábřežská centra RE-USE Život starým věcem. Posuneme-li naši pozornost směr Mohelnice, pak v ní je to bezobalový obchod VitaHarmonie, co vám dá příležitost vyzkoušet možná že způsob nakupování budoucnosti.

Chcete motivaci, proč se zapojit? Zakladatelka bezobalové mapy Martina Sumbalová je už ve stavu, že doma nemá klasický koš na komunální odpad. Schválně, kdo z vás se už snaží vracet nebo někomu udat velké papírové krabice po nákupech z e-shopů? Tak to řešte, začíná to být 'cool'.

Teď trochu váháme, chtějí-li tohle číst ředitelé technických služeb :-) No, asi jsme ještě daleko od novinových titulků typu "Popeláři bez práce!".

#sumperk #zabreh #mohelnice #bezobalu #bezobalovesumpersko #sumperskaspajzka #kolonialumarusky #ecofriendly