Šumpersko je v atlase větru

20.02.2021

Svět se sune k zelenější ekonomice, tlak na vlády, aby odstavovaly tepelné elektrárny, se bude už jenom zvyšovat, nepochybně se tento trend začne propisovat i do regionů.

Pro starosty nebo pro korporátní i individuální investory máme jeden tip na zajímavý informační zdroj, nad kterým by šlo přemýšlet o větrných elektrárnách. Američtí vědci dali dohromady světový digitální atlas větru(!), z něhož také v případě okresu Šumperk jde ledacos vyčíst. Přece pro stavbu větrné elektrárny vždycky hledáte co nejúčinnější místo, projít si uvažovaná území nad mapou větrných lokalit může být užitečné, nemyslíte? Ona ta mapa dokonce umí na vytipovaném místě nasimulovat výkon případné elektrárny. To zní dobře, proklikejte si to Global Wind Atlas, do vyhledávání dejte 'Šumperk, Czechia'.

Ba co víc, tohle se může hodit municipalitám či developerům při plánovaní výstavby domů. Tipujeme, že byste nechtěli bydlet na místě, kde vám bude sice celoročně lítat drak, ale váš pracně vyrobený účes nevydrží ani cestu od dveří k autu. Atlas umí i s tímhle pomoci.