Šumperská vodařská infrastruktura pod palbou investic

17.07.2020

Jako nalijme si čistého vína nebo teda spíše vody. O té se v poslední době mluví hlavně v souvislosti s jejím úbytkem, případně se snahami lidstva ji zachytávat. Péče o vodu je ale taky mnohem prozaičtější, své o tom ví Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ), starající se o vodárenskou infrastrukturu.
A o tom je dnešní pozitivní zpráva. Společnost v letošním roce hodlá v Šumperku obnovit bezmála 2,5 kilometrů vodovodní a 3,2 kilometrů kanalizační sítě. Stavební práce běží na celkem sedmi místech, až tak zastaralá zdejší infrastruktura je a vyžádá si ještě hodně peněz.
Jenže VHZ se o tohle starají ve 28 městech a obcích šumperského okresu, to je asi 900 kilometrů potrubí! Chystá se velká modernizace čistírny odpadních vod, kam padne přes 80 milionů. A protože VHZ řeší vodu a kanalizaci od Loštic po Staré Město, má podnik za další modernizaci infrastruktury v plánu utratit kolem 140 milionů korun.
Jsou to peníze jdoucí do země, není to tak sexy, jako postavit za ně dětské hřiště nebo skate park, ale shodneme se snad, že je nevyhnutelné je i tímto způsobem utrácet.

Foto (zdroj): Vodohospodářská zařízení Šumperk, a.s.