Šumperk versus Praha 1:0

31.07.2020

"Praha už volá, Praha už volá...", zní v neděli v uších mnoha rodáků, když se balí po víkendové návštěvě okresu Šumperk. Z rozličných důvodů odešli z rodného kraje do různých koutů České republiky. Všechny vás srdečně pozdravujeme ;-) i šumperské expaty v zahraničí - buďte zdraví.
Jenže co my, co tady žijeme, máme taky zvažovat odchod, protože jinde je to lepší? Čekáte teď od positivSU, že řekne ano, když ve skutečnosti je Šumpersko z asi 1001 důvodů skvělé místo pro život? A často i z ekonomického pohledu!
Četli jsme v Deníku (díky za ta data), jak si náš kraj stojí vůči Praze při porovnání počtu let, za které si dokážete vydělat na vlastní bydlení, kdybyste si mohli odkládat celou výplatu. Data samozřejmě pracují s relevantními cenami nemovitostí na tom kterém trhu (Praha, resp. Olomoucký kraj) a stejně tak i s výší průměrných výdělků té které lokality (Praha, resp. Olomoucký kraj).
Kdo dnes kupuje 3+1 v hlavním městě, musí si připravit na jeho úhradu mzdy za posledních 16 let a 3 měsíce (při ceně nemovitosti asi 6,1 milionů korun a výši výdělku asi 31.500 Kč). Oproti tomu v našem kraji se vám stejná věc podaří za 7 roků a pět měsíců (při ceně nemovitosti asi 2 miliony korun a čisté mzdě 23.000 Kč). Troufale si myslíme, že kdybychom to vztáhli jenom na okres Šumperk, vyšla by nám ta "rovnice" minimálně stejně zajímavě.
Nic, jen tak škádlíme, jako že Šumperk versus Praha 1:0 :-))) A nerozmlouváme vám odchod, jako spíše upozorňujeme na jisté ekonomické parametry, které je dobré vědět, než prásknete do koní.

Foto (zdroj): Guenther Fuchs