Šumperk má svoji bezobalovou Špajzku

30.05.2020

Ano, Šumperk patři určitě k jednomu z nejlépe recyklujících okresů, ale téma redukce spotřeby obalových plastů nás pořád musí zajímat. Na positivSU už jsme psali o staroměstském PROBIO, které je s českým startupem Miwa lídrem v prosazováním prodeje sypkých a tekutých potravin ze zásobníků. Teď máme další dobrou zprávu pro Šumperk.
Míša a Filip se po sedmi letech v Praze vracejí do Filipova rodného města a hodlají sem kus velkoměsta importovat. Jako milovníci přírody a lidé zodpovědně přistupující k ekologickým tématům, se v Praze naučili chodit do obchodů prodávajících potraviny do přinesených nádob. Líbí se jim koncept přispívající ke snižování produkce jednorázových plastů. Jenže v Šumperku nenašli něco, co by jejich pražský návyk plně uspokojilo, a tak se rozhodli, že si bezobalový obchůdek otevřou sami ;-)
Paráda, na světě je Šumperská špajzka, prodejna stojící na trendu 'zero waste'. Druhým a stejně silným přínosem je, že se obchůdek zaměřuje na nabídku lokálních výrobků, takže prospěšnost na druhou. Podle očekávání jsou podstatným sortimentem luštěniny, těstoviny, semínka a obiloviny, pestrá je a bude nabídka mléčných výrobků, samostatnou kapitolou je drogerie. Ale přijďte si to omrknout na Hlavní třídu 12.
Tenhle byznys plán má předpoklad uspět, však už v kampani na Startovači https://bit.ly/2Bejnlh byly Šumperané ochotni přispět na rozjezd částkou přes 95 tisíc korun, poptávka je zřejmá a bude růst. Michaele a Filipovi držíme palce!