Šumperk má od Arniky pochvalu za odpady

15.10.2020

Chceme udržitelný Šumperk a vyřešené odpady jsou toho základním kamenem. Bereme každý jeden důkaz o tom, že město na tomhle maká.
Renomovaná nezisková organizace Arnika hledá a každoročně vyhlašuje města a obce, které jsou dost dobré ve třídění odpadu, respektive vynikají nižší než obvyklou produkcí směsných odpadů. Čím méně kilogramů skončí ve spalovně či na skládce, tím víc to vypovídá o městě a jeho odpadové politice, tím lepší zpráva je to o občanech města, jejich uvědomělosti a zodpovědnosti.
Si představte, že v rámci Olomouckého kraje si město Šumperk dokráčelo pro Odpadového Oskara mezi městy nad 5 000 obyvatel. Šumperanům napočítali 143,8 kg odpadků na osobu a rok. Abyste věděli, že je kam se zlepšovat, tak v rámci ČR nejlepší Fulnek je na 98 kilogramech.
Při detailním pohledu je patrné, že v posledních letech v Šumperku roste množství vytříděného skla (14,9 kg na osobou a rok), plastů (13,5 kg) i bioodpadu (70,5 kg). Šumperk dosáhnul na 38% recyklaci, což je obecně považováno za úspěch, byť je potřeba se připravit na to, že skládkování bude zdražovat. Šumperk má řekněme dobře založeno.