Šumperk krotí výdaje, ale město hodlá dál vylepšovat

05.06.2020

Radnice má plán, jak udělat ve městě hezčím další jedno místo. V trochu zapomenutém lesoparku Cihelna by šumperští politici chtěli postupně vybudovat naučné centrum ekologie s akcentem na lokální přírodovědu. Nic takto naturálně zaměřené v Šumperku doposud nenajdete, teď by se to mohlo změnit.
V prvé řade je potřeba omladit skladbu stromů a vykácet ty přestárlé, ale neroňte slzy, všechno padlé dřevo bude využitou k budování lesoparku. Na lavičky, na bludiště, na altány, na chodníčky... Kromě výsadby nových dřevin bude stávající divočina vyčištěna od černých skládek a starých pařezů, postupně v dalších letech budou přicházet další fáze revitalizace parku.
Cílový stav je takový, aby vznikla 100% přírodní odpočinková zóna, kde se návštěvníci na naučné stezce doví hodně o místní fauně a flóře. Ostatně lze předpokládat, že lesopark díky svojí plánované biodiverzitě přiláká nové živočichy, které pak půjde pozorovat.
Pokud se to povede, bude lesopark Cihelna vydařeným edukativním prostorem pro všechny generace Šumperanů. My tomu držíme palce.

Foto (zdroj): archiv město Šumperk