Šumperk je o něco bezpečnějším místem

05.08.2020

Víte, to máte jako s pojištěním. Nikdo se do něj nehrne, protože ten benefit z něj je obtížně představitelný. A pak, když nastane nějaká lapálie, je rád, že pojišťovna plní :-)
Asi stejnou motivaci mají města budovat varovné systémy, jejich ostré nasazení je často a dlouho na úrovni teorie. Naštěstí u nás mají vedení obcí určitou zákonnou povinnost se těmhle věcem věnovat.
A teď se pověnoval Šumperk, který dokončil obnovu systému varování a informování obyvatelstva. Projekt podporující prevenci ochrany stál přes 9,2 milionů korun, přičemž skoro 6,5 milionů Kč pokryla dotace Evropské unie. Nově budou Šumperkem znít elektronické sirény a hlásiče, ovšem systém neumí dělat jenom pořádný rachot, umí taky verbálně informovat o druhu nebezpečí. A protože jsme v technologickém století, nebyl by to moderní systém varování, kdyby v sobě neměl něco chytrého, co pracuje s daty. Šumperské řešení umí autonomně vyhodnocovat nebezpečí povodní, takže sleduje průtok vodních hladin a informuje členy povodňové komise. Celé to je naprosto logicky součástí jednotného systému varování.
Svoje fungování zvládne klidně i 3 dny bez proudu, tak to by Šumperané mohli mít klidnější spaní, což?

Foto (zdroj): město Šumperk