Šumperk a Mohelnice spojili síly, aby ušetřili

02.04.2020

Nechceme použít zprofanované heslo mluvící o tom, že v jednotě je síla, ale čas od času se objeví nějaký dobrý příklad toho, že když se spojí více subjektů (lidí, obcí, firem, neziskovek...), může z toho být zajímavá úspora či mimořádný příjem.
Města Šumperk a Mohelnice si ještě s Jeseníkem a Českou Vsí došli na Českomoravskou komoditní burzu pro citelně levnější elektřinu a plyn, a to se povedlo prostě proto, že si k tomu zvolili to nejvhodnější místo, kde se střetává nabídka s poptávkou - burzu. Ale hlavně to klaplo proto, že vůči potenciálním dodavatelům vystupovali jako jeden velký zákazník - odběratel o velikosti 48.656 obyvatel (Šumperk 25.916, Mohelnice 9.173, Jeseník 11.128, Česká Ves 2.439).
Vysoutěžený dvouletý kontrakt tak městu Šumperk a jeho organizacím přinese úsporu téměř 3 miliony korun. Ta se bude hodit, protože město může díky koronaviru očekávat v příštích letech snížení příjmů z daní, které do něj směřuje stát. To Mohelnice má za dva roky ušetřit něco málo přes 1 milion korun.
Pokud jde o výše popsaný úspěch Mohelnice a Šumperku, přáli bychom si, aby takových společných aktivit bylo více.
Jo a domácnosti, nebojte se u svých dodavatelů plynu a elektřiny zabojovat o lepší ceny, oni ten vyjednávací prostor mají! ;-)