Šumperák

07.02.2019

Jako dalo Česko světu slovo 'robot', dal Šumperk Československu název jednoho z nejrozšířenějších typů rodinného domu 'šumperák' navržený zdejším projektantem Josefem Vaňkem (1932-1999). Jejich počet se v ČR odhaduje na 4500 ks, některé prameny uvádí i 6000. Ve své době šlo o velmi vydařený projekt moderního domu s rovnou střechou. Ačkoli jsou dneska šumperáky často terčem kritiky, ve své době byly žádané, neboť byly dobovým synonymem moderního bydlení.
"Spolehlivých" zdrojů informací je více, proto se můžeme dohadovat, jestli první dva domy vyrostly v Rapotíně roku 1966 a poslední v roce 1986 ve Vlašimi nebo to bylo trochu jinak.
Dvoupatrový dům, zpravidla stavěný svépomocí, má spodní patro spíše technické (garáž, kotelna, prádelna apod.), I. patro obytné, standardně 3+kk (+ jídelna), kdy třeba obývák s ložnicí nebyl oddělen pevnou stěnou a balkon přes celou šíři domu zase byl příliš úzký, než aby se na něm dalo relaxovat.
Ale v dané době se líbil, často byl terčem lidové tvořivosti, takže najít dva stejné šumperáky bylo skoro nemožné. A lidé jim i dnes z pohledu původního projektu uštědřují slušné architektonické rány, nicméně oni chtějí žít ve svém pohodlí. I tak šumperák skoro vždy poznáte a taky si můžete být jistí, že jejich majitele i po těch letech jsou na svoje domy hrdí.
Sám autor projektu pan Vaněk si kdysi postěžoval, jak ho popularita šumperáku připravila o volný čas, protože se za ním do Šumperka sjížděli zájemci o dokumentaci z celého Československa.
Jsme rádi, že je Šumperk nesmazatelně zapsán do dějin československé architektury.

Foto (zdroj): Vít Švajcr