Studánky a prameny máme na Šumpersku pod kontrolou

01.04.2020

Je to pořád ta samá písnička, jak jde o vodu v České republice, Šumpersko prostě je v popředí. Nově to potvrzují data z Národního registru pramenů a studánek provozovaného neziskovkou Mladí ochránci přírody. Cílem projektu je evidovat všechny přírodní vodní zdroje v Česku, které jsou průběžně zakreslovány do mapy.
Podle očekávání se mapa v okrese Šumperk dosti zelená a modrá, což jsou piktogramy signalizující, že tady máme mnoho vodních zdrojů a hodně z nich je pitelných. Vodou protkané jsou Jeseníky padající směr Branná, Přemyslov, Loučná nad Desnou. "Vodní pás" pokračuje do lázeňských Velkých Losin a Petrova nad Desnou. Taky trochu vyčnívají okolí Horních Studének, Bludova, dobře je na tom trojúhelník Brníčko-Libina-Dubicko. Vodu doslova na každém kroku mají v Hoštejně.
Prohlédněte si okres Šumperk na mapě zde, ale hlavně si proklikejte alespoň některé prameny. Tahle mapa není jen o vodních zdrojích, téměř ke každému z nich je připojeno i nějaké povídání, přesné souřadnice a nechybí fotografie. To vás bude bavit. A hlavně vás může bavit jejich obcházení potom v létě. Neříká si to o nějakou prázdninovou výzvu typu "Každý týden jeden pramen."? Přemýšlejte.