Štíty hledají pediatra

15.07.2019

Zdravotní veřejnost, politická reprezentace, média ... všichni mluví o tom, že malá města a vesnice budou mít veliké problémy zajistit svým občanům lékařskou péči v jejich bydlišti. Mladým lékařům se prý nechce pracovat a žít na venkově. Trochu se nám nechce věřit, že fakt všichni chtějí ordinovat ve městech. Možná by se jim ty ordinace v obcích neměly prezentovat jako něco za trest. Přece pro spoustu doktorek a doktorů může být život v podhůří Jeseníků vysněnou prací.
Ať jsou hlavní důvody problémů se zajištěním lékařů jakékoli, město Štíty už podruhé ukazuje možné řešení. Vedení aktuálně hledá dětského lékaře, který zde chybí už několik let a jde na to tak, že pediatrovi prostě připraví plně vybavenou ordinaci a k tomu přidá i služební byt. Právě teď v místním zdravotním středisku probíhají práce na rekonstrukci, ještě během léta by město mohlo vypsat výběrové řízení na doktora. Fajn, je to nezvyklé řešení, ale stává se to standardem, třeba do doby, než Ministerstvo zdravotnictví přijde s koncepčním řešením.
Pro začátek by stačilo přestat o práci v malých městech a obcích mluvit jako o něčem nezajímavém.
Jen doplníme, že stejným způsobem Štíty nedávno obsadily zubařskou ordinaci, v níž nově funguje doktor z Ukrajiny a zdá se, že je to ku spokojenosti všech.
Starostky a starostové, sledujte Štíty, nechte se inspirovat a tlačte na ministra zdravotnictví, lékařské odbory, lékařské fakulty ... lékařská péče je pro zmírnění vylidňování důležitá.