Stanislav Balík stíhá Brno i Bludov

27.03.2020

Vždycky s velkou radostí píšeme o lidech, kteří uspěli v tom 'velkém světě' za hranicemi okresu Šumperk a radost s bonusem je to ve chvíli, kdy takový člověk zůstává rodnému kraji nějak věrný.
To výstižně pasuje na bludovského Stanislava Balíka mladšího. Ten si buduje úspěšnou akademickou kariéru v Brně, ale souběžně je velice aktivní v Bludově, odkud pochází, a na který nedá dopustit.
My o profesorovi Balíkovi píšeme právě v souvislosti s jeho vysokoškolskou dráhou, ta stojí za zmínku, neboť skoro před rokem vygradovala zvolením do čela Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Svým způsobem to byl logický postup, protože Stanislav Balík byl dlouhá léta vedoucím katedry politologie a prakticky celý svůj dosavadní profesní život investoval do Masarykovy univerzity, s výjimkou jednoho roku jí je věrný už od studií. Od asistenta a odborného asistenta, přes vedoucího, profesora a docenta je od 1. září šéfem fakulty. A Bludova si taky stále hledí, opět sedí v zastupitelstvu a maká pro blaho obce. K tomu je od roku 2004 členem Školské rady ZŠ Karla staršího ze Žerotína Bludova.
Od politologie je holt k politice blízko, i když v jeho případě jde (zatím) o úroveň komunální. Dokonce má na kontě několik knih (mj. o Bludovu) a je mezi nimi i odborná publikace Komunální politika. Ta vystihuje jeho enormní zájem o historii a současnost českých politických systémů a moderní českou politiku, z čehož můžeme dovozovat, že pro univerzitu i obec Bludov je Stanislav Balík správnou osobností.

Foto (zdroj): Ben Skála