Spisovatel Balabán měl šumperské kořeny

24.04.2019

Pokud to vidíte podobně, jako positivSU, nemůžete být překvapeni, že z našeho regionu pochází tolik úspěšných a zajímavých lidí. Pravda, někteří toho se Šumperskem nemají společného až tolik, žili zde třeba příliš krátce, ale my bychom se měli k takovým lidem umět přihlásit. Platí to třeba o uznávaném spisovateli Janu Balabánovi (1961-2010). Ten se v Šumperku "jenom" narodil, od jednoho roku žil a tvořil na Ostravsku. No a! ;-)
Byl českým spisovatelem, jehož nejúspěšnější knihou bylo povídkové dílo 'Možná že odcházíme' (r. 2004), nominované na Státní cenu za literaturu, ověnčené titulem Kniha roku a prestižní Magnesii Literou v kategorii próza. Stejné pocty se dočkal i román 'Zeptej se táty'.
Šumperský rodák Balabán psal povídky, romány, působil jako publicista v časopise Respekt, překládal, psal výtvarné recenze ... ovlivňoval společenský život nejen na Ostravsku. Zemřel náhle ve svých 49 letech, a tak nestihl naše knihovny obohatit větším množstvím děl. Tak schválně, co od něj máte přečtené?

Foto (zdroj): David Konečný