Sociální služba na druhou, to je REPARTO Zábřeh

21.12.2019

Původně nás dekorativní parafínové svíčky od firmy REPARTO zaujaly coby výrobek certifikovaný jako 'Jeseníky - originální produkt'. Ovšem až po hlubším seznámení se s podnikatelským příběhem jsme pochopili, že tyhle svíčky mají ve svém DNA mnohem víc než jen tenhle region.
Nevíme, jestli vy to víte, ale REPARTO je společnost ovládaná Charitou Zábřeh. Ta se už dlouho zabývá způsoby, jak do svých služeb dostat i zaměstnávání osob se zdravotním postižením. V minulosti to tak bylo třeba šití pracovních oděvů, potravinářská výroba, nebo provozování veřejných toalet. A výroba svíček je další aktivitou, pravda, nuceně díky legislativě, schovanou právě pod REPARTO Zábřeh s.r.o.
Ve firmě pracuje okolo 17 lidí, z čehož 14 jich je se statutem zdravotně postižené osoby, a to je tedy sociální rozměr jako hrom. A jejich svíčky jsou ruční práce, tj. bez velkých technologií, vosky jsou nanášeny prostřednictvím tepla lidské ruky a v dílničce si poradí s všelijakými vzory a požadavky. To si myslíme, že takovou svíčku se vám ani nebude chtít zapálit.

Foto (zdroj): archiv REPARTO Zábřeh s.r.o.