Rapotínská bioplynka v národní energetické soutěži

23.06.2020

Měli bychom si přát, aby okres Šumperk byl domovem pro co největší počet subjektů zabývajících se ekologicky šetrnou energetikou, zadržováním vody a efektivitou její spotřeby, nasazováním robotů do továrních provozů nebo využíváním umělé inteligence v čemkoli. Protože zejména firmy podnikající v těchto oborech budou spoluurčovat ekonomickou sílu a atraktivnost regionu.
Na positivSU už jsme psali o společnosti ECR (Energetické centrum recyklace), která v Rapotíně zpracovává biodpad. Jako první v České republice jej v podobě biometanu (zemní plyn) dostává přímo do distribuční sítě, ročně tak zpracuje na 30 tisíc tun biologického odpadu, což by v elektřině a teple utáhlo okolo 2 tisíc domácností. V Rapotíně vyrábí BioCNG, které je v testovacím režimu energetické společnosti Innogy, ta jej prodáváno na svých tankovacích stanicích CNG po celé republice.
I laická veřejnost ví, že biometan je perspektivním palivem velmi šetrným k životnímu prostředí, jenže rapotínské ECR ve vlastnictví investiční skupiny Energy financial group (EFG) navíc dokazuje, že zařízení tohoto typu kromě ekologického přínosu dává také svůj ekonomický smysl. A právě tato kombinaci vynesla ECR Rapotín nominaci na prestižní cenu E.ON Energy Globe, jejíž anketa byla vyhlášena. V soutěži jde o ocenění nápadů a projektů, které pomáhají šetřit energii a přírodu. Prostřednictvím soutěže může být bioplynka z Rapotína zpropagována a může se stát zajímavou inspirací pro ostatní. Jestli vám to zní logicky, hlasujte pro ECR Rapotín tady.

Foto (zdroj): archiv ECR Rapotín