Rapotín má jedno prvenství

29.10.2019

To se zase jednou Šumpersku dostává celorepublikové pozornosti, to je opět důkaz, že i u nás vznikají zajímavé inovativní věci. Tentokrát stojí za jistým milníkem obec Rapotín, lépe řečeno firma tam podnikající. Energetické centrum recyklace Rapotín (dále jen ECR), jak se podnik jmenuje, jako první v Česku dostalo do distribuční sítě biometan vyrobený z bioodpadu.
Pojďme si říct trochu více. V Rapotíně funguje společnost ECR, což je špičkové pracoviště zabývající se od roku 2012 obnovitelnými a druhotnými zdroji energie. Jejich nejsilnější stránkou je zpracování bioodpadů. Pokud jde o používané technologie, řadí se ECR na úplnou špičku ČR, neboť bioodpady likviduje-využívá nejekologičtějším možným způsobem. Ten řetězec v jejich podání je kompletní. ECR na tom maká od samotného sběru a svozu bioodpadů (od posečené trávy až po zbytky jídla z gastro provozů), přes zpracování (co je pro vás odpad, je pro firmu surovina), až po následné další využití (výrobu bio hnojiva a produkci bioplynu). Plyn primárně pro výrobu elektrické energie a tepla (mj. pro obec Rapotín) a nově tedy biometan čistý natolik, že jej ECR pouští se zemním plynem do rapotínských domácností, které na něm třeba vaří nebo jím topí. Tohle je česká premiéra.
Přihlédneme-li k tomu, že bioplyn před sebou zřejmě má velkou budoucnost, je pro okres Šumperk důležité, že je díky ECR na technologické špici a je tedy předpoklad dalšího rozvoje téhle čisté energie v našem regionu.

Foto (zdroj): Vasyatka1