Přinášíme důkazy o podnikavosti na Šumpersku a Zábřežsku

Moc fandíme všem místním výrobcům, kteří si tolik zakládají na tom, že jejich produkty vznikají tady na Šumpersku a Zábřežsku, že mají na prvním místě kvalitu a lokálnost surovin, a že se při tom všem snaží být ještě co nejohleduplnější k životnímu prostředí. Koneckonců právě splnění těchto atributů je vstupenkou do katalogu regionálních výrobků, služeb a zážitků, jež jsou certifikovány značkou Jeseníky - originální produkt. Pro nás jako spotřebitele je známý fialový zvoneček zárukou toho, že daný výrobek je takříkajíc 'mejd in Yeseniky'.

Dovolte nám představit alespoň pár dobrých příkladů šikovnosti, podnikavosti a kreativity, jíž najdeme v tomhle regionu dost a dost. Právě vyšel aktuální katalog regionálních produktů, pojďme nahlédnout do jeho obsahu.

V přehledu nechybí třeba Olga Gřundělová se Staroměstskými trubičkami, zastoupeny jsou sýry a mléčné výrobky ze Zemědělského družstva Jeseník, paštiky a nakládané věci ze zábřežské Via Delicia, marmelády značky Z darů jesenických hor, ovčí a kravské sýry z Brníčka, také Jesenická bylinná od Kyla Bairnsfathera, bezlepkové mlýnské výrobky PROBIO, piva z velkolosinského pivovaru Zlosin, úspěšné jesenické Šípkové víno...

Nečekáme, že tahle nabídka zcela nahradí vaše obří nákupy v obchodních řetězcích, ale určitě může přinést nové chutě do vašeho stravování. Hřát může jistě i vědomí, že tímhle nákupem podporujete místní ekonomiku.

Katalog Jeseníky - originální produkt si stáhněte na našem webu, určitě se bude hodit.

#jeseniky #sumpersko #okressumperk #jesenikyoriginalniprodukt #lokalniprodukt #madeinjesenicko #certifikat #mistniprodukt

Korporace jsou pod veřejným tlakem, aby dělaly víc pro ochranu životního prostředí. Zpravidla mohou, neboť mají přístup ke know-how a mají finanční prostředky na to, aby zelenaly. Koneckonců často plní funkci inovátorů svého oboru, od něhož se inspirují ti menší.

Poslední dobou k nám přichází zajímavé příležitosti, které reflektují to naše kapku složitější Šumpersko a svou náplní nám nabízí pomoc s dohnáním náskoku, který na nás mají vyspělejší regiony.

Přínos pro venkovskou krajinu, to je hlavní kritérium v soutěži Pestrá krajina, jíž už potřetí vyhlašuje Asociace soukromého zemědělství ČR. Pestrá krajina hledá sedláky, kteří dbají o krajinu daleko nad rámec svého hospodaření. Je pro nás velikou radostí, že ze šesti oceněných subjektů v rámci celé republiky, jsou hned dva z okresu Šumperk :-)

Velkolosinské lázně jsou patrně nejoblíbenějšími termálními lázněmi v Česku. Však je do nich v posledních letech hojně investováno. Svůj podíl na růstu popularity podhorských lázní přináší i rozsáhlý Thermal park.

Nemyslíme si, že větší spotřebu lokálních, potažmo českých potravin, jde zákazníkům nadiktovat zákonem, mnohem více věříme sice v pomalé, ale o to pevnější budování vztahů mezi spotřebiteli a producenty prostřednictvím kvality a férovosti.