Příběhy statečných lidí ze Šumperska

03.11.2019

Tak pozor, až se příště pustíte do kritiky Čechů, jací jsme introverti, nedůvěřivci s pochroumaným sebevědomím, co si ve vážných situacích pomáhají Švejkem a tak, zkuste si jen připomenout, že tenhle národ si ve 20. století prožil dvě totality a ty jej nějak zformovaly.
Třeba i díky vikýřovickému historikovi Vítu Lucukovi si tohle můžete uvědomit. Ten se už mnoho let zabývá těžkými životy lidí ze Šumperska a Jesenicka právě v těch nejpohnutějších časech - 2. světové válce a komunistické totalitě. Není to originální myšlenka, ale jisté moudro praví, že pro lepší budoucnost se člověk má vypořádat s minulostí, tak co kdybyste se pořídili novou knihu Víta Lucuka 'Tíživá svědectví', která vám s tím pomůže. Vždyť těch 59 životních osudů vězňů, vojáků wehrmachtu, odbojářů, sudetských Němců, volyňských Čechů, perzekovaných Řeků a nově i disidentů... to jsou příběhy lidí doslova od nás. Z Mohelnice, Nových Losin, Úsova, Šumperka, Bludova, Písařova, Zábřeha...
Víte, ty příběhy odvyprávěné přímými aktéry těch událostí vám možná ukáží jinou věc, že vlastně Češi možná jsou statečnější a odvážnější národ, než si myslíte. A přeneseme-li se opět do současnosti a klidně té regionální, positivSU vám často potvrzuje, že my jsme ve skutečnosti národ rozhodně kreativní, chytrý a šikovný.