Podmínky pro sport na Šumpersku jsou OK

14.10.2019

Olomoucký kraj, coby důležitý podporovatel sportu na Šumpersku, zpracoval analýzu podmínek pro sport v našem okrese. Bral to pěkně odspodu, tj. od základních škol a zajímal se o sport školní, závodní i rekreační. Podle našeho soudu jsou tu podmínky ke sportování obecně dobré a třeba jenom krajská podpora vzrostla z cca 50 mil. v roce 2006 na více než 200 mil. v letech 2018 i 2019.
Pojďme se podívat na pár čísel. V okrese Šumperk máme 66 základních a 17 středních škol, přičemž všechny mají tělocvičnu a téměř všechny mají venkovní hřiště. Jasná většina těchto škol pro žáky organizuje lyžařské a plavecké kurzy, ale třeba jenom 1/3 z nich je zapojena do aktivit Asociace školních sportovních klubů ČR. To zase vyvažuje fakt, že ve městech a obcích fungují střediska volného času či domy dětí a mládeže, a taky desítky sportovních klubů a spolků. Že má sport na Šumpersku zelenou, potvrzuje třeba i existence dvou sportovních tříd na základních školách v Šumperku.
Jedna věc jsou peníze z kraje, kde by se zdejší žadatelé (radnice, kluby, svazy a spolky) měli ozývat více, dalšími zdroji jsou finance od obcí a měst, národních svazů a sponzorů. A protože zde na některých radnicích máme komise pro sport či přímo lidi sport koordinující, máme zde Českou unii sportu, tělocvikáře v každé škole, desítky angažovaných trenérů a nadšenců, má zdejší sport podmínky pro to, aby rostl. Potřebujeme však více rodičů, kteří svoje děti k aktivnímu pohybu přivedou.