Počty bytů jdou v okrese Šumperk nahoru

06.04.2020

Můžeme sedět v koutě a lamentovat, jak je to na Šumpersku na houby. Že mladí odchází, není tu pořádná práce, nic moc se tu neděje a v "Praze" je prostě líp. Naštěstí tyhle názorové stereotypy postupně mizí a nám se zdá, že počet hrdých obyvatel Šumperska a Zábřežska pozvolna narůstá.
Jeden důkaz, že v roce 2019 některé statistiky tento trend zachycují. Máme čísla z Českého statistického úřadu (tři čtvrtletí 2019), z nichž při meziročním srovnání lze vyčíst něco málo k bytové situaci v okrese Šumperk. Promiňte, suchá čísla. Za tři kvartály 2019 byla zahájena stavba (vydáno stavební povolení) 210 bytových jednotek, což je oproti 2018 nárůst o 9 %. Z toho 152 bytů vznikne v rodinných domech (nejčastěji novostavby) a 42 v bytových domech. Šestnáct bytů bude vybudováno v nebytových budovách.
Ještě o něco málo lépe si vedly dokončené stavby bytů (přiděleno číslo popisné). I zde statistici zaznamenali posun oproti 2018 a to o 40 %. Čeká se na uzavření celého roku 2019, každopádně okres Šumperk by z loňska mohl mít 108 nových bytů v rámci rodinných domů a 82 bytů v bytových domech, osm pak vzniklo v rámci nebytových prostor.
Jistě, současná situace v zemi značně ovlivní letošní ekonomiku, ale vězte, že na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku bylo v neúplném roce 2019 vydáno na 550 stavebních povolení (+18 %), takže i stavebnictví by si letos mělo stát docela slušně.
Netvrdíme tím, že dostupnost bytů (nájemních či ke koupi), jejich množství, ceny a kvalita jsou super, jen si děláme radost tím, že v číslech lze spatřit pozitivní vývoj. Protože proč se taky staví? Protože bude nebo už přibývá lidí. Protože lidem se vede lépe. Atp.