Ošklivka Katka ze Šumperka

13.05.2019

Filmoví producenti by si měli do svých databází zapsat Šumperk jako město, které dalo Česku hodně skvělých herců a podle nás už tohle nebude náhoda.
Pamatujete si TV seriál Ošklivka Katka? A že hlavní hrdinku "krasavici" Katku hrála skutečná Kateřina, a to Kateřina Janečková? Jestli v našem malém kvízu postupujete, tak další kontrolní otázka zní, zdalipak jste věděli, že tahle Kateřina se narodila v Šumperku? Vy, co se o kulturu zajímáte, asi víte, že Katčin tatínek působil v šumperském divadle coby režisér, maminka jako herečka. Pak nepřekvapí, že dcera se pomamila. Před kamerou stála už v 11 letech, po základce šla navzdory zákazu otce na konzervatoř a bylo rozhodnuto. Po škole nastoupila do Divadla Bez Zábradlí, později hrála v jihlavském Horáckém divadle. Z castingu na Ošklivku Katku (r. 2007) odešla, protože neměla zájem hrát v seriálu, nicméně nakonec se před kameru postavila.
Kateřina je velmi pracovitá. Později vystudovala na HAMU obor pantomima, která jí velmi zaujala. Objevuje se v divadelních inscenacích (Divadlo Bez Zábradlí, Rock Café), zahrála si v několika filmech (např. Kytice, Všichni do jednoho), ale její silnou stránkou jsou zřejmě TV seriály (např. Proč bychom se netopili, Specialisté, Lajna, Labyrint, Život a doba soudce A.K.).
Svůj volný čas věnuje výuce herectví prostřednictvím hereckých workshopů, spolupořádá dabingové kurzy ...
Furiantskou náturu podtrhují její ostatní dovednosti, kam vedle zmíněné pantomimi patří žonglování, step, závěsná akrobacie na šálách ... k tomu bruslí, plave, hraje tenis, hází šipky ... No řekněte sami, Šumperk ji coby rodné město vybavil dobře, i když to trvalo jen 4 roky :-)

Foto (zdroj): archiv Agentura APP art