Obce okresu Šumperk posílají svým dobrovolným hasičům stovky tisíc korun

19.05.2021

Dobrovolní hasiči hrají v každé obci minimálně dvoj, často spíše trojroli, k tomu všechny role hrají dobrovolně, to je pozoruhodné. Za prvé, a to hlavně, vyrážejí do akce, když se kolem něco děje - hoří, padají stromy, vylévá se potok, bourá auto... Za druhé dost často jsou s fotbalisty hlavními aktéry kulturně-společenského života obce. Za třetí vedou malé děti k pohybu a soutěživosti v dětských hasičských oddílech. To za čtvrté, že skvěle hasí žízeň, sem dneska nebudeme tahat ;-)

Zůstaňme u jejich hlavního poslání, ochrany majetku a zdraví lidí, jdou do toho nemalé peníze a je to důležité. Máme k dispozici seznam investic, kterých se většina zdejších jednotek dobrovolných hasičů dočká v tomto roce, čímž se zvýší rychlost, kvalita a bezpečnost jejich zásahů.

Pojďme se na to podívat zblízka, co se v obecních hasičských zbrojnicích taky chystá. Nový Malín chce pořídit hasičské auto za asi 3 miliony, investovat do auta přibližně milion chtějí například hasiči z Bohuslavic, Dubicka, Horních Studének, Rájce, Sudkova. Stovky tisíc korun pak půjdou do vybavení hasičů, jako jsou obleky, přilby, dýchací přístroje a jiné ochranné a zásahové pomůcky, těšit se na ně mohou dobrovolníci z Lukavice (72tis.), Starého Města pod Sněžníkem (179tis.), Velkých Losin (140tis.), Loštic (278tis.), Mohelnice (160tis.), Sobotína (103tis.), Jindřichova (57tis.), Rapotína (75tis.) Petrova nad Desnou (558tis.), Leštiny (31tis.), Vikýřovic (29tis.)..., v některých zbrojnicích se budou realizovat větší opravy vozového parku, např. v Libině stříkačka Tatra (411tis.), Úsově a Zábřeze taktéž (po 150tis.), ve Štítech vůz Scania (185tis.) a mnoho dalších.

A je fér říct, že na tyhle investice obcím a městům okresu Šumperk pomůže také Olomoucký kraj, celkem to bude 20 až 25 %, zapojit by se snad mělo i Ministerstvo vnitra, do jehož gesce fungování hasičů, tak to sem posílejte Pražáci, chceme bezpečné Šumpersko.