Něco zpráv ze šumperského realitního trhu

22.03.2021

Dneska přinášíme více otázek než odpovědí, řeč bude o trendu, který někomu přináší radost, někomu dělá vrásky, cesta z deprese je však nasnadě - akcelerovat pozitiva, odstraňovat negativa.

Dostupnost bydlení a ceny nemovitostí v okrese Šumperk jsou bezpochyby faktorem důležitým pro jeho demografickou budoucnost. Vzali jsme si k ruce data portálu Valuo, který se věnuje analytice realitního trhu ČR, z nich například čteme, že v okrese je průměrná cena bytu po rekonstrukci za metr čtverečný 31.888 Kč. Podle jejich jiné statistiky zde ceny vzrostly od roku 2019 o 41 %. Pro vlastníky nemovitostí a prodávající dobrá zpráva, pro zájemce o koupi přesně naopak. Jen doplníme, že stejný m2 v Praze stojí přes 99 tisíc korun! A teď, čím to je? Nedostatečnou výstavbou, a tedy malým počtem bytů na trhu? Nebo je bytů dost, ale skupují je lidé z velkých měst na důchod, spekulanti a drobní investoři? A nakolik do cen vstupuje růst atraktivity regionu? My jen, že tahle problematika asi není o jedné konkrétní věci.

Pokud chtějí obce a města mít reálnou sílu moderovat demografický vývoj, musí se stavět, kolaudovat, kupovat, prodávat..., protože každého zajímá práce - bydlení - škola a doktor, to je pořád dokola, municipality mají vliv na tři ze čtyřech kritérií.